Fyzikem na zkoušku

Získejte podrobnější představu, jak vypadá život studenta fyziky.

Fyzikální soboty

Jsou lidé, co už od základní školy vědí, že fyzika je jejich srdeční obor a její studium na vysoké škole je pro ně jasná volba. Pro ty, co si tím ale tak jistí nejsou, nabízíme možnost si studium fyziky u nás vyzkoušet. Na začátku roku, zpravidla v lednu, pořádáme tzv. Fyzikální soboty, kde mají studenti středních škol možnost získat velmi přesnou představu o tom, co studium fyziky obnáší.

Téma Fyzikálních sobot je světlo. Program zahajuje přednáška, která má za úkol připomenout základní vlastnosti světla a často používané pojmy. Po přednášce jsou studenti rozděleni do tří menších skupin, ve kterých postupně absolvují tři praktické bloky. Anotace jednotlivých bloků si můžete přečíst níže.

Vzhledem k aktuální situaci se Fyzikální soboty bohužel nekonají.

1. blok - Zažij světlo

Světlo je jedním z nejdůležitějších fyzikálním fenoménů. Od narození vnímáme svět skrze světlo a díky němu získáváme úchvatnou možnost jej poznávat. Ale co vlastně světlo je? Jak vzniká? Jak se šíří? Jaká je cesta "světelné" informace od zdroje až k naší mysli? Může nás světlo / obraz také mást? A má světlo paměť?


Jestliže sis alespoň u jedné z těchto otázek řekl: "Hmm, to by mne taky zajímalo!", tak neváhej a přijď spolu s ostatními zažít vědu na vlastní kůži na dnu s fyzikou. Máme pro tebe připravenu celou řadu experimentů. Prozkoumáme různé zdroje světla - od žárovky až po studené plazma. Zjistíme, jak se světlo šíří a co se stane, když mu do cesty položíme překážky. Co znamená, že je něco barevné, a co se stane, když i světlo je "barevné". A jak vlastně zjistíme, že vůbec barevné je?! Seznámíme tě s moderními přístroji pro studium světla a světa kolem nás jeho prostřednictvím. Zjistíš, že světlo má i paměť a.. Ale víš, co? Nejlepší bude, když si to vše k nám přijdeš zkusit!

2. blok - Vážení černé díry v centru naší Galaxie

Většina vesmírných objektů je natolik vzdálená, že jediný způsob jak o nich získat nějaké informace je analýza světla, které vyzařují. Černé díry jsou v tomto ohledu vybočující objekty, které světlo jen pohlcují a už ho nikdy nepustí zpět. Naše Galaxie, tak jako většina ostatních, má ve svém centru černou díru opravdu kolosální hmotnosti. Chceš-li se dozvědět více o černých děrách a o tom jak s pomocí jednoduché matematiky a fyziky jsme schopni určit její hmotnost, tak neváhej a přijď si to vyzkoušet!

3. blok - Světlo potmě

Na cestu do nitra hmoty je nejlépe se vybavit baterkami, které by nám jinak v temném lese moc nepomohly - pokud k nim ovšem budeme mít správné oči, nejlépe jedno rentgenové a druhé infračervené. Co nám o vlastnostech krystalů (a nejen jich) prozradí záření o mnohem vyšších, nebo naopak nižších energiích, než to, co běžně vnímáme, si ukážeme na nejrůznějších příkladech a pokusech. Různé pasti a sofistikované překážky můžeme ale světlu vytvářet i uměle - nekonečné možnosti na výrobu struktur o rozměrech srovnatelných se světelnými vlnami nabízejí čisté prostory, do kterých lze nahlédnout i na naší fakultě.

Dále by vás mohlo zajímat:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info