Brno - Za sklem se prochází lidé oblečení do speciálních obleků, vidět jsou z nich jen brýle. V rukavicích obsluhují složité přístroje. A pokud se nadechnou, mají jistotu, že vzduch je stoprocentně čistý.
Nachází se totiž v jedinečné bezprašné laboratoři, kterou pořídila brněnská Masarykova univerzita. Zkoumat a vyvíjet se v ní budou polovodičové součástky na křemíkových deskách. Tyto díly jsou dnes součástí každého počítače.
„Jedná se o první laboratoř pro studenty se speciálními čistými prostorami v České republice,“ řekl Michael Mandracchia, generální ředitel společnosti ON Semiconductor, která se na vybudování laboratoře spolu s univerzitou podílela.
Nové výzkumné pracoviště o rozloze 120 čtverečních metrů, jehož budování trvalo 4 roky, je umístěno v historickém areálu přírodovědecké fakulty a bude určeno pro výuku studentů fyziky a mikroelektroniky. „Již při studiu se potkají s prostředím, které je poté čeká v praxi v oborech zabývajících se polovodičovou výrovou, mikroelektronikou, optikou nebo farmacií,“ poznamenala mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Masarykova univerzita do vybudování laboratoře investovala 20 milionů korun. Škola počítá, že výzkumné centrum využijí i studenti jiných českých škol.