Poměry se konsolidují až v nové republice v roce 1919, kdy se správy ústavu ujímá Vladimír Václav Heinrich (1884 - 1965), který má všechny předpoklady navázat ve své práci na úspěšná období Seydlerova i Grussova.
Osobou zaručující kontinuitu práce byl v té době byl Jiří Kaván (1877 - 1933), který se významněji neprosadil ve světě, nepronikl ani mezi významné české astronomy. Bez jeho trpělivé každodenní obyčejné a špatně placené práce by byl chod celého ústavu nemyslitelný. Zatímco jeho předchůdci odcházeli ani ne po několika letech, Kaván zůstal na ústavu na dobu více než dvaceti let.
Narodil se v Praze 1877, kde vystudoval filosofickou fakultu české university, aprobaci matematika-fyzika. Již za dob studií se účastnil práce na astronomickém ústavu a od roku 1901 zde zakotvil jako asistent natrvalo. Roku 1902 byl promován na doktora filosofie, ale ani po získání akademického titulu se nezlepšila jeho finanční situace. Jako asistent měl velmi nízký příjem, proto vedle práce v ústavu působil v letech 1902-1909 na střední škole. Na ústavu se zabýval hlavně praktickým pozorováním, k němuž využíval universitního dalekohledu. Pozoroval jevy v soustavě měsíců Jupitera, meteory, Měsíc. Výsledky svých sledování slunečních skvrn zasílal Alfredu Wolkerovi (1854 - 1931) do Curychu. Tato pozorování jsou cenná, neboť v té době tomuto odvětví astrofyziky nebyla věnována patřičná pozornost.
Kaván psal do Ottova naučného slovníku jednotlivá hesla, uveřejnil Úvod do sférické astronomie. V astronomickém ústavu vypomáhal při cvičeních, spravoval knihovnu a všechny katalogy a obstarával určování času. Prováděl výpočty i pro hvězdárnu v Ondřejově a v závěru svého života sestavil tabulky numerických funkcí a rozkladů čísel 1 - 256000 na prvočinitele. Na astronomickém ústavu sice oficiálně působil až do roku 1923, ale ve skutečnosti již roku 1918 přebral pražskou hvězdárnu pod správu nového státu. V roce 1919 odešel na Slovensko do Staré Ďaly, dnes Hurbanovo, na Maďary opuštěnou hvězdárnu hraběte Konkolyho. Zde pobyl devět let a vrací se do Prahy, kde v březnu 1933 umírá.
Jak jsme již uvedli, ředitelem ústavu se stal Heinrich, který se narodil v září 1884 v Peruci v Čechách. Mládí prožil v Příbrami, kde jeho otec Bedřich Heinrich byl lékařem. Pobyt Heinrichovy rodiny v Příbrami je zajímavý tím, že v jejich domě pobývali často významné osobnosti kulturního života - Jaroslav Vrchlický a Julius Zeyer. Studia Heinrich absolvoval na místním státním reálném a vyšším gymnáziu v Příbrami, kde maturoval v roce 1903.
Další studia pokračovala v Praze na filosofické fakultě české university, kde strávil osm semestrů v letech 1903 - 1907. Zaměřil se na studium matematiky a fyziky. K jeho pedagogům patřili K. Petr na matematiku, J. Sobotka na geometrii, T. G. Masaryk na filosofii, J. Rayman na chemii, Č. Strouhal, B. Kučera, F. Koláček na fyziku, G. Gruss a František Nušl (1867 - 1951) na astronomii. Ta ho přitahovala nejvíce a Heinrich se jí rozhodl věnovat natrvalo. V osobě profesora Grusse nalezl nejlepšího rádce a učitele.
Začínal nejprve s výpočty dráhy planetky Patrocl. Dokázal, že se pohybuje v blízkosti Lagrangeova bodu L soustavy Slunce - Jupiter - planetka a že jako několik jiných Trojanů přibližně splňuje jeden ze zvláštních případů přesného řešení problému tří těles. Tento výpočet dráhy byl první svého druhu v Čechách a zároveň předznamenal další směr Heinrichova vědeckého zájmu, kterým se stala kosmická mechanika. Úroveň práce Vyšetřování o dráze planetky 617 byla vysoká, proto byla přijata jako práce disertační a na jejím základě byl Heinrichovi udělen titul doktora filosofie roku 1908. Po skončení universitních studií odchází Heinrich stejně jako řada jeho předchůdců do ciziny. Na význačných evropských observatořích se chce zdokonalit v těch metodách astronomické práce, které vzhledem k přístrojovému vybavení nemohou být pěstovány u nás. Pracuje ve Strassburgu (astrometrie), Heidelbergu (fotografie), Göttingenu (fotometrie a teoretická astronomie).
V Čechách Heinrich v roce 1910 získává vysvědčení učitelské způsobilosti na gymnáziích a školách reálných pro matematiku a fyziku a završuje tím svá universitní studia. Protože profesor Gruss omezuje ze zdravotních důvodů počet svých přednášek z astronomie, Heinrich se roku 1913 habilituje pro teoretickou astronomii na základě své práce Theorie periodických pohybů typu 5/3 v asteroidickém problému tří těles. V ní provádí rozbor zvláštního případu řešení problému za předpokladu, že planetka má malou hmotnost a že její střední úhlová rychlost je k úhlové rychlosti Jupitera v poměru 5:3.
Roku 1916 definitivně přichází jako asistent na astronomický ústav. Za svízelných válečných let provádí měření dvojhvězd dalekohledem. Heinrichova vědecká i organizační práce je v té době oceněna volbou za mimořádného člena Královské české společnosti nauk v roce 1918 a především jmenováním ministrem školství a národní osvěty již nové republiky v roce 1919 mimořádným profesorem astronomie Karlovy University a zároveň definitivním ředitelem astronomického ústavu.
Po jmenování do čela astronomického ústavu vyvstala před Heinrichem celá řada zdánlivě neřešitelných obtíží, které se projevovaly hlavně v otázce materiálního zabezpečení. Nová republika v tomto ohledu nebyla o mnoho štědřejší než monarchie. Muselo se začínat téměř od začátku, jestliže přístrojové vybavení v době Seydlerově ještě vyhovovalo, nebylo to možné tvrdit po třiceti letech, kdy rychlý rozvoj astronomie kladl na výzkumné prostředky zvýšené nároky. Vybavení observatoře již bylo zastaralé. Heinrich poznal celou řadu moderních astronomických observatoří v Evropě i Americe a měl představu, jaké přístroje je nutno získat. Se svými oprávněnými požadavky pravidelně vystupoval na přírodovědecké fakultě, ale byly velmi často zamítány. Finanční potíže byly, použijeme-li Heinrichovy formulace, do nemožnosti zveličovány i v době, kdy peněžních zdrojů byl dostatek. Příčinou byla nejenom značná konkurence jiných ústavů - Ďala, Ondřejov, ale také fakt, že na fakultě se dotace nedělily podle potřeb, ale často podle toho, jaký vliv v profesorském sboru a ve veřejném životě měl dotyčný žadatel. Situaci ve sboru v souvislosti s projednáváním dotací profesor Heinrich charakterizuje takto: ,,Konkurenční živly popíraly tu jakékoli potřeby, ba jakékoli oprávnění ústavu mojí stolice.`` Dále podotýká, že boj o dotace byl natolik osobní, jakoby peníze chtěl sám pro sebe.
Rozsáhlé úpravy vyžadovala i vlastní budova, v níž byl ústav umístěn. Již v roce 1917 Kučera upozornil na to, že umístění na Smíchově nevyhovuje. Místnosti ústavu jsou malé, průmysl negativně ovlivňuje pozorování a budova je celkově zbědovaná. Nejnutnější opravy se uskutečnily až koncem roku 1921 za vydatného finančního přispění Heinricha.
Na začátku svého působení nemohl Heinrich v astronomickém ústavu pomýšlet na nákup nových přístrojů. Peníze nestačily ani na opravu zchátralého zařízení, kterým ústav již disponoval. Proto zřídil vlastní mechanickou dílnu, kde byl opraven Seydlerův refraktor. V druhé etapě Heinrich uvažoval o nákupu moderní optiky a konečně ve třetí chtěl ve své dílně tuto optiku smontovat. První dvě etapy se podařilo realizovat, poslední již nikoliv.
V mechanické dílně zaměstnával mechanika Brejlu, velmi schopného pracovníka ze závodu na výrobu měřících přístrojů bratří Fričů. Nyní se mohlo přikročit k opravě dalekohledů a k nákupu nové optiky. Heinrich získal vynikající optiku, která zařadila ústav po této stránce k nejlepším v republice. Roku 1924 zakoupil nový Zeissův desetipalcový objektiv, o rok později dvojdílný astrografický objektiv. Mechanická dílna, přestože se zpočátku uvažovalo o jejím zrušení, úspěšně provedla opravu původního Seydlerova refraktoru.
Brzy po svém jmenování ředitelem astronomického ústavu se Heinrich zamýšlel mezi jiným i nad budoucí orientací vědecké práce ústavu. Ze škály oborů si Heinrich vybral z praktické astronomie hlavně vizuální a fotografickou astrometrii, dále fotometrickou astrofyziku a z teoretické astronomie především kosmickou mechaniku.
Heinrich se věnoval po celou dobu svého působení ve funkci ředitele také odborné knihovně. Všechna starost s jejím zřízením, s obstaráváním publikací a doplňováním fondu ležela na něm, protože početní stav personálu ústavu byl malý, jeden asistent a demonstrátor. Gruss bezplatně vyměňoval publikace jen s hvězdárnami v Německu a ve Vatikánu, Heinrich tuto výměnu rozšířil na sto padesát nejvýznamnějších observatoří celého světa. Tak se na jedné straně podařilo ušetřit asi sto tisíc korun na nákladech, a na druhé straně o práci astronomického ústavu byli informováni astronomové ve Francii, Holandsku, Švédsku, Dánsku, Itálii, Anglii, USA, SSSR, Rakousku, v Jižní a Severní Africe, Austrálii a Asii. Ve více než padesáti článcích a publikacích, některé byly přímo ze zahraničí vyžádány, můžeme najít čtyři větší pozorovací práce mladých pracovníků ústavu. Dvě se týkají obtížného měření dvojhvězd (Buchar) a dvě práce pozorování hvězd proměnných (Šternberk).
Heinrich se zaměřoval jiným směrem než jeho spolupracovníci. Byl vychován matematicky a třebaže v zahraničí se zabýval i praktickou pozorovací činností, po příchodu na astronomický ústav se již věnuje jen problémům kosmické mechaniky, která je disciplínou spíše matematickou než astronomickou. Po celou dobu svého života studoval hlavně problémem tří těles. Pracoval velmi podobně jako Seydler, ačkoliv nebyl jeho přímým žákem, ale v mnohém ho předčil. Snažil se nalézt analytické pokračování zjednodušených případů a výsledkem byla obecně platná sekulární řešení problému tří těles, jež mají vystihnout planetární pohyby konvergentními řadami i pro velmi dlouhé doby. Rozvinul metody francouzského fyzika Julese Henryho Poincarého (1854 - 1912) a švédského astronoma Carla Wilhelma Ludwiga Charliera (1862 - 1934). V řadě teoretických prací Heinricha zaujímá zvláštní postavení jeho velmi obsáhlá a originální práce z teorie pohybu Měsíce, dalším objektem zájmu se stal problém Hecuby a dalších planetek.
Bohužel Heinrich se zabýval klasickou kosmickou mechanikou v době, kdy tento obor ustupoval pod tlakem nových pozorovacích metod a hromadícího se statistického materiálu do pozadí a na jeho místě se začala uplatňovat fyzika s možností analyzovat chemické složení, fyzikální vlastnosti a vývoj jednotlivých kosmických těles. Většině mladých astronomů se zdálo, že klasická kosmická mechanika je již vyčerpaným celkem, v němž nelze očekávat nové objevy. To byl jeden z hlavních důvodů, proč Heinrich nenašel mnoho následovníků.
Heinrich, fundovaný a do svého oboru zapálený člověk, preferoval především vědeckou náplň práce svého ústavu, třebaže bylo potřebné plnit své povinnosti vůči přírodovědecké fakultě. Nemohl se zaměřit jen úzkým směrem vlastního vědeckého bádání, ale naopak musel účinně spolupracovat při výuce astronomie pro studenty učitelství na středních školách. Vedle Nušla právě Heinrich, od roku 1926 již řádný profesor astronomie, vedl přednášky nejenom ze sférické a teoretické astronomie, ale i z kosmogonie, astrofyziky a kosmické mechaniky. Některé přednášky konal i zdarma. V praktických cvičeních byli studenti odkázáni jen na astronomický ústav. Zatímco za Grusse se praktika konala jen každý třetí nebo čtvrtý semestr a počet praktikantů byl omezen na šest, rozvoj ústavu ve dvacátých a třicátých letech umožnil rozšířit tento druh výuky na všechny semestry pro čtyřnásobný počet posluchačů. Ústavem prošly celé generace mladých astronomů, kteří zde získali výborné teoretické i praktické vzdělání a byli schopni efektivně pracovat nejenom na domácích vědeckých pracovištích, ale i v zahraničí, jmenujme např. Mohra, Buchara. Universitní ústav zásoboval vyškoleným personálem mimo jiné i Ondřejov, Starou Ďalu, Vojenský ústav geografický aj.
V následující seznamu jsou uvedeny názvy přednášek, postupně uskutečňovaných na astronomickém ústavu. Z tabulky vyplývá, že Heinrich i Nušl věnovali velkou pozornost pokrokovým astronomickým směrům.
O problému tří těles a oskulačních drahách
O planetárním systému
O teorii poruch všeobecných i sekulárních
Teoretická mechanika se zřetelem k problémům astronomie
O Mléčné dráze a hvězdných proudech
O Darwinově-Poincareově kosmogonii slapové
Astronomie a relativita
Kosmická fyzika
Kosmogonie
O principu relativnosti pokud spadá do kosmické fyziky
Vývoj názorů o kosmu
Vybrané části astrofyziky
O vývoji hvězd
Teorie moderního teleskopu
Termodynamika stálic
Einsteinův princip relativity a jeho fyzikální a kosmologické důsledky
Teorie hvězdokup
Vybrané partie z astrometrie
Vybrané partie ze spektrální analýzy
Teorie aplanatického refraktoru a reflektoru
Užití fotometrie v astrofyzice Vybrané partie z astronomické optiky
Teorie Nušlova-Fričova radiozenitálu a diazenitálu.
Počátkem třicátých let se před astronomickým ústavem otevírá velmi slibná perspektiva. Končí práce na Seydlerově refraktoru, rozbíhá se montáž šedesáticentimetrového parabolického zrcadla, jehož význam pro úroveň pozorování je nepochybný. Vedle Heinricha se objevuje další astronom budoucích světových měřítek - asistent Mohr. V té době rozpracovává a numericky propočítává svoji teorii pohybu hvězdných systémů a snaží se ji ověřit vlastním pozorováním. V Praze tak i přes všechny nedostatky a problémy vyrůstá vědecký ústav, který získává rozhodující postavení mezi observatořemi v Československu.
Všechno úsilí věnované jeho rozvoji je však negativně ovlivňováno osobními spory ředitele Heinricha s částí personálu a profesorským sborem přírodovědecké fakulty. Důsledkem těchto sporů byl nejenom pokles autority ústavu v očích veřejnosti. V květnu 1933 je Heinrich poprvé vyzván profesorským sborem, aby rezignoval na funkci ředitele astronomického ústavu. Nušl po něm žádá vydání přístrojů, hlavně velkého Schmidtova zrcadla a likvidaci ústavu, aby se aféra prý utlumila. To bylo však pro Heinricha nepřijatelné, neboť jako výlučný teoretik by nenašel žádné posluchače.
Heinrich přednáší astronomii až do uzavření vysokých škol v roce 1939. V této činnosti pokračuje i po osvobození, nejdříve na přírodovědecké a později i na matematicko-fyzikální fakultě. V roce 1956 je mu udělen titul doktora věd a o rok později odchází do důchodu. Umírá v roce 1965.
Další velmi významnou osobností astronomie u nás byl Josef Mikuláš Mohr (1901 - 1979), který se narodil roku 1901 v Praze. Svá studia začal na Telčské státní reálce, kde maturoval 1919 a pokračoval na Vysoké škole technické v Praze v oboru strojní inženýrství. Již po roce přechází na přírodovědeckou fakultu Karlovy University a až do letního semestru 1923 studuje matematiku, fyziku a astronomii. V letech 1923-1925 pokračuje ve studiích na pařížské Sorbonně, kde také začíná vědecky pracovat v oblasti experimentální fyziky, jmenovitě ve spektroskopii. Podklady pro své práce získává na astrofyzikální observatoři v Meudonu pod vedením profesorů Jeana Baptista Alfreda Pérota (1863 - 1925) a Henriho Alexandra Deslandrese (1853 - 1948). Mohrova disertační práce je rázu fyzikálního O pólovém efektu čar barya, neodymu a vápníku viditelného spektra.
Do vlasti se Mohr vrátil roku 1925 a promoval z experimentální fyziky a astronomie na Karlově universitě. Později přijímá místo nehonorovaného asistenta universitního astronomického ústavu. Pro seznámení se s moderními pracovními metodami v astronomii odchází v roce 1927 pracovat jako asistent profesora Gonnesiata na observatoři v Alžíru. Zde je přidělen k časové službě, obsluhuje meridiánový kruh a provádí pozorování malých planet. Výsledky svých výzkumů publikuje. Po návratu odchází z Prahy do Bratislavy.
Následují zahraniční pobyty, v Leidenu v roce 1930 a na Kapteynově ústavu v Groningen roku 1931. Výsledkem působení Mohra na těchto observatořích je již vyzrálá práce The rotational space motions of the stars česky Rotační prostorové pohyby hvězd, na jejímž základě se habilituje na Karlově Universitě pro obor praktická astronomie a astrofyzika. Znovu se jako neplacený asistent vrací na astronomický ústav od 1934. Placeným asistentem se stává až po Sloukově odchodu v roce 1935. Mohr odešel roku 1942 na tehdejší státní hvězdárnu.
Od počátku svého působení na astronomickém ústavu se snaží o moderní charakter instituce. Proto odjíždí roku 1936 na několik měsíců do Anglie. Zde se na předních astronomických pracovištích snaží najít nové náměty pro činnost ústavu. Chce zjistit, jak využít stávajících přístrojů k modernějším výzkumům a jakým směrem orientovat činnost.
Seznamuje se s observatoří v Oxfordu. Zde si zamýšlel opatřit statistický materiál pro studium vlastních pohybů hvězd až do hvězdné velikosti šestnácti magnitud v Kapteynových vybraných polích, kterým by doplnil dříve publikované studie o prostorových a radiálních rychlostech hvězd. Tento materiál bylo možné následně doma numericky zpracovávat. Po organizační stránce studoval Royal Observatory v Greenwichi, jistý čas strávil na Solar Physics Observatory v Cambridge za účelem spektrálního a fotometrického studia hvězd. Fotografoval spektrum novy Lacertae 1936, s čímž souvisí práce s mikrofotometrem metodou tzv. klínového spektra. Seznámil se s obtížnou kapitolou astrofyziky, se zakázanými čarami ve spektrech mlhovin a ve spektru nov, dále např. s Redmannovou metodou mikrofotografického proměřování celkové jasnosti extragalaktických mlhovin.
Mohr poukázal na rýsující se diskontinuitu v prostorových pohybech hvězd různých spektrálních tříd. Určil rychlost Slunce a zároveň polohu apexu pomocí hvězd, u nichž známe nejen radiální rychlost, ale i vlastní pohyby a paralaxy. Této rychlosti přisoudil dvakrát větší hodnotu, než bylo dosud obvyklé a snažil se opravit tímto údajem individuální rychlosti hvězd v prostoru. Opravených hodnot používal k určení Maxwellova elipsoidu rychlostí jednotlivých spektrálních tříd. Nalezl velmi dobrou shodu s pozorováním. Výsledek svědčí ve smyslu diskontinuity v prostorových pohybech hvězd. Následně Mohr zkoumal prostorové rychlosti hvězd spektrální třídy G se souborem celkem 559 hvězd, z toho 360 obrů.
Další zajímavou prací je Sur le courant detoiles Ursa Major česky O hvězdném proudu v Ursa Major, ve které doplňuje členy pohybové hvězdokupy. Již od druhé poloviny devatenáctého století bylo známo, že několik hvězd v souhvězdí Velké Medvědice se pohybuje týmž směrem. Mohr na základě podrobné analýzy svého materiálu zvětšil počet hvězd tohoto proudu z dvaceti osmi na devadesát šest.
Následující publikace The rotational space motions of the stars česky Rotační prostorový pohyb hvězd se týká Lindbladovy-Oortovy teorie rotace Galaxie. V práci jsou propočítány důsledky uvedené teorie do podrobností. Pohyb hvězd je nezávislý na jejich vzdálenosti od galaktické roviny. Mezi rychlostmi hvězd a jejich hmotnostmi existuje lineární vztah, s klesající hmotností narůstá prostorová rychlost. Je vysvětlován fakt, že hvězdy s menší hmotností se pohybují kolem centra Galaxie rychlostmi většími než hvězdy s hmotností větší. Hvězdy obíhají po elipsách s větší excentricitou v případě trpaslíků, obři po drahách kruhových. Dále je určena vzdálenost středu rotace a určena střední hmotnost hvězd v okolí Slunce.
V práci On the question of the possible rotation of the local cluster česky O otázce možné rotace lokální kupy pomocí prostorových rychlostí hvězd spektrální třídy B podává Mohr důkaz, že neexistuje subrotace hvězd, nalézajících se v nejbližším okolí Slunce, jak někteří autoři tvrdili.
V publikaci Etude preliminaire du terme K česky Předběžná studie K členu Mohr na základě analýzy pohybu 1636 hvězd odvodil, že člen K v radiálních rychlostech hvězd je mnohem menší, než se tenkrát soudilo a kolísá kolem jednoho kilometru za sekundu. Má pravděpodobně dvě složky - gravitační a dynamickou. Později velmi přesnou analýzou dochází dokonce k ještě menším hodnotám a jako vůbec první uvádí domněnku, jež je dnes obecně uznávána, že člen K ve skutečnosti vůbec neexistuje.
Problém stanovení vzdálenosti středu Galaxie je řešen v práci The distance of the galaktic centre česky Vzdálenost galaktického středu. Mohr odvodil systém rovnic pro řešení tohoto problému. Výsledná rovnice pro vzdálenost centra obsahuje ještě čtyři další neznámé, Mohr dosáhl řešení postupnými aproximacemi. Rozsáhlé numerické výpočty stanovily limitu vzdálenosti středu Galaxie.
V pozdějších letech, zvláště po roce 1945, se Mohr věnuje intenzivně organizační práci na vysokých školách v Brně a později v Praze. Vydal ještě článek o pohybech horkých hvězd a nově zpracoval elipsoid rychlostí hvězd spektrální třídy A. Umřel v roce 1979.
Další osobností je Bohumil Šternberk (1897 - 1983), který se narodil v roce 1897 v Chrudimi, kde vystudoval reálné gymnázium. Vysokoškolská studia zahájil osmi semestry na přírodovědecké fakultě UK v Praze a dokončil je čtyřmi semestry v Berlíně. S astronomickým ústavem UK se poprvé setkal v roce 1919, kdy je přijat jako studentská pomocná vědecká síla. Působí zde až do svého odchodu na hvězdárnu v Babelsbergu v roce 1921. Do Prahy se navrací o dva roky později a stává se zde asistentem. Na novém působišti se zabývá měřením a propočítáváním proměnných hvězd, analyzuje dosažené výsledky a u některých hvězd propočítává dráhové elementy. V roce 1927 Šternberk odchází na observatoř ve Staré Ďale. Před 2. světovou válkou se vrátil na Fyzikální ústav UK do Prahy a po uzavření vysokých škol se zabýval časovou službou na pražské hvězdárně, kde vybudoval chronometrickou laboratoř. Ta byla v roce 1954 začleněna do Astronomického ústavu ČSAV, jehož se stal v letech 1954-68 ředitelem. Šternberk se stal zakladatelem moderní časové služby. Rovněž se však zabýval astrofyzikou, fotografickou fotometrií a proměnnými hvězdami, publikoval práce z oboru astronomické optiky a studia komet. Je spoluautorem vysokoškolských učebnic Astronomie I. - II. (1948, 1954).
Bohumil Šternberk |
Jan Josef Frič |
V roce 1923 přichází na astronomický ústav jako demonstrátor student přírodovědecké fakulty Emil Buchar (1901 - 1979). Zabývá se hlavně výpočtem drah planet, dvojhvězd a jejich měřením. Sleduje zákryty hvězd Měsícem, zatmění Slunce. V roce 1925 je na studijním pobytu v Alžíru, kde objevil novou planetku. Vedle astronomie se zabýval především geodézií.
Na počest svého bratra Jana Friče (1863 - 1897) vybudoval Jan Josef Frič (1861 - 1945), majitel firmy na optické přístroje, v Ondřejově hvězdárnu. Roku 1928 hvězdárnu věnoval republice.
Astronomie u nás na přelomu 19. a 20. století |