mereni jasu nebe
dd,
posilam to nebe. udelal jsem to pro tu prvni noc kdy se mi to zdalo lepsi - v te druhe je tam videt mesic. snimky jsem okorektova a poskladal v munipacku. potom jsem pracoval uz jenom s tim jednim slozenym snimkem (neposilam ho protoze i po gunzipovani je hodne velky).
urcil jsem si 5 hvezd ktere nejsou promene ani dvojhvezdy a zjistil jejich polohy (moment setrvacnosti) na tom snimku a potom jejich rektascenze a deklinace v simbadu. tam jsem nasel i jejich magnitudu ve V. astrometrii jsem provedl v tabulce. pozde jsem zjistil ze pro fotometrii na tym slozenym snimku nejde pouzit munipack. tak jsem udelal aperturni fotometrii pomoci heatools jak hvezd tak i pozadi pro 4 male temne oblasti bez hvezd. velikost integracni oblasti jsem zvolil pokazde stejnou. pak jsem s tim delal dal az to vsecko vyslo.
to nebe vyslo asi trochu tmavsi nez bylo. mozna to bylo tim ze tam nebyl videt ten mesic. a taky mozna tim ze jsem pouzival ne prilis saturovane hvezdy - kdyz jsem jen tak zkusil pouzit nakou jasnejsi hvezdu tak ten rozdil (diff mag) byl asi o 2 vetsi. posilam i tu tabulku kde je videt jak sem to pocital. pokud ji nechcete tak ji nechte byt - to same (jen bez vzorcu) je v tym pdf.
pavel hala
Dobry den,
tech 20 je fakt moc. To by muselo byt v Brne uplne temno.
Nicmene, meritko se me zda v poradku. Stejne tak postup fotometrie,
i kdyz bych byl opatrny:
* snimky se me nezda moc stastne skladat (dporcuju aspon pro kontrolu
to udelat na jednom)
* kalibracni hvezdy jsou docela slabe, prislo me, ze na snimku jsou
i jasnejsi, ale zase ne moc jasne kvuli kalibraci
* jas nebe asi 0.4 adu/"^2 se me zda celkem v poradku
* zkuste to urcit na obrazich s Mesicem i bez
* napiste jak to vyslo pres SQM
diky
FH
aha, tak s tim skladanim jsem to asi nepochopil. nekde ste tam myslim psal ze si mame vybrat serii snimku tak me napadlo ze to musim poskladat aby mi to k necemu bylo. ale melo by to byt ekvivalentni samostatnym snimku, naopak presnejsi. kdyz jsem si to analyzoval pres ftstat tak to davalo podobne vysledky jak samostatne snimky. slabsi to sice bylo, ale ne zas tak o moc. spis mi prislo ze to odstanilo sum - to je videt i kdyz se na ty sniky podivate
ty slabsi hvezdy jsem pouzil schvalne - vy ste tam nekolikrat zduraznovat pouzit hvezdy ktere nejsou blizke saturaci. navic tyhle hvezdy nebyly vylozene slabe - navic i pri identifikaci jsem pouzival asi 4x zmenseny obrazek - kdyby ty hvezdy byly prilis slabe tak bych je ani nevidel. ono ale ani neni jake hvezdy pouzit - v tom stredu snimku jsou to vsecko dvojhvezdy nebo promene. musel jsem uz tak dost hledat abych nasel tyhle. cili jedine pouzit ty promenky. jak jsem psal tak je fakt ze kdyz jsem zkusil pouzit silnou hvezdu tak to davalo mensi tu korekci (a tedy jasnejsi nebe) asi o 2-3 magnitudy, ale zas si rikam ze by to melo davat stejne rozdily pro jasne i mene jasne hvezdy.
ze to mame delat i pro mesic jsem nevedel. fantom totiz myslim rikal ze si mame vybrat jednu noc. (protoze delat to i pro druhou to znamena delat to vlastne znovu). tak to teda udelam i pro ten mesic.
btw co je SQM?
ph
Dobry den,
jeste me napadla jedna vec. Odecital jste darkframe na tom zpracovavanem
snimku? Pokud ano muze to byt problem. Takze jsem pro jistotu vsechny
snimky pregeneroval s odectenym darkframem. Takze to muzete zkusit
s timhle novym.
Dalsi vec je velikost clonek ve kterych se pocita signal od hvezd.
Clonka by mela byt docela velka tak aby se do ni dostal vsechnen signal
od dane hvezdy.
FH
dd,
ano udelal jsem mean dark a odecetl ho od vsech snimku. delal jsem to normalne v munipacku - i fotometrii. tu jsem ale nakonec nepouzil protoze ty soubory mely okolo pul milionu radku (kazdej). celkove to bylo docela vypocetne narocne zpracovat vsecky ty soubory - delal jsem to stejnym (upravenym) skriptem jak jakoukoliv jinou fotometrii.
zkusim to ted teda udelat s tema novejma snimkama, resp jenom s jednim.
a clonu jsem pouzil tu 6. nejvetsi (6. od konce) coz by melo byt dost
pavel hala
dd,
posilam to znova...opravdu doufam ze naposled. je to udelane uplne stejne akorat jsem vzal ty silnejsi hvezdy a nepouzil slozeny snimek ale ty vase nove. kdyz jsem se dival na ty vase snimky tak jsou uplne stejne jak ty co jsem si okorektoval sam. i ten slozeny snimek ma po projeti ftstat podobnou hodnotu mean intensity jak ten vas. btw s tou clonkou jsem si to spletl s tou galaxii - tady jsem zadnou normovanou clonku nepouzil protoze jsem tu fotometrii nedelal v munipacku, ale pomoci heatools. ale tu integracni oblast (tedy clonku) jsem zvolil dostatecne velkou (ted uz nevim musel bych to dohledat) a vzdy stejnou, takze tohle by melo byt ok.
ph
Dobry den,
tak tohle uz je perfektni. Dodejte jeste srovnani s merenim SQM a uz to
bude komplet.
Ty odectene darkframy by na to asi mit vliv nemeli, ale pro jistotu jsem
to udelal, kdyby ten konvertor (dcraw) s tim provadel nejake necekane
operace.
FH
vysledna tabulka v pdf
vysledna excelovska tabulka - staci dosadit a cele vam to spocita