CaviPlasma pro čistění vod získává dvě Ceny TA ČR 2024
CaviPlasma technologie pro čistění odpadních vod od těžko odstranitelných polutantů získává Cenu TA ČR v kategorii SPOLEČNOST a stává se také absolutním vítězem s titulem Český nápad 2024.
Do výzkumné skupiny Depozice tenkých vrstev a nanostruktur zavítal Dr. Ganesh Nayak z německých Cách a Doc. David Holec z rakouského Leobenu. Společně s výpočtáři týmu PVDLab pracují na řešení dvou projektů.
Dr. Ganesh Kumar Nayak z německé RWTH Aachen University přijel na čtrnáct dní na Ústav fyziky a technologií plazmatu v rámci projektu MŠMT „Design defektů s pomocí ab initio výpočtů kriticky posouzený na tenkých vrstvách nitridů přechodových kovů s hliníkem“ (8J24DE001). S vědci z výzkumné skupiny Depozice tenkých vrstev a nanostruktur, konkrétně s Mgr. Matejem Feketem, Ph.D. a Mgr. Pavlem Ondračkou, Ph.D. z PVDLab, pracuje na numerických výpočtech pro předpověď vlastností tenkovrstvých materiálů.
Projekty MOBILITY MŠMT si kladou za cíl posílení vzájemné spolupráce mezi vědci na mezinárodní úrovni. Vědci mají příležitost cestovat a úžeji budovat vědecké kontakty a sítě. V rámci tohoto projektu na konci srpna a začátku září do Cách vycestují i Matej Fekete i Pavel Ondračka.
Ve stejné době přijel na ÚFTP také doc. David Holec z rakouské Montanuniversität Leoben. Do Brna přicestoval díky projektu MŠMT „Atomově rozlišené realistické strukturní modely nanokompozitních W-B-C“ (8J24AT027), na kterém pracuje Ing. Jaroslav Ženíšek, Ph.D. spolu s Mgr. Pavlem Ondračkou, Ph.D. Projekt opět řeší modelování materiálových vlastností tenkých vrstev. Vzájemná návštěva je tedy setkáním výpočtářů ze třech různých institucí.
CaviPlasma technologie pro čistění odpadních vod od těžko odstranitelných polutantů získává Cenu TA ČR v kategorii SPOLEČNOST a stává se také absolutním vítězem s titulem Český nápad 2024.
Již podruhé vyjel Jan Skácel do Belgického von Karman Institute. Tentokrát na deset měsíců, během kterých se věnoval problematice nabíjení satelitů v ionosféře.