20. 11. CaviPlasma pro čistění vod získává dvě Ceny TA ČR 2024 CaviPlasma technologie pro čistění odpadních vod od těžko odstranitelných polutantů získává Cenu TA ČR v kategorii SPOLEČNOST a stává se také absolutním vítězem s titulem Český nápad 2024.
13. 11. Ceny prorektorky MU 2024 za excelentní výsledky v doktorském studiu Prof. RNDr. Šárka Pospíšilová, Ph.D., prorektorka pro výzkum a doktorské studium, udělila ceny za excelentní výsledky v doktorském studiu. Za celou fyziku byli oceněni dva absolventi: Mgr. Michal Kiaba, Ph.D. a Mgr. Matej Kosiba, Ph.D.
7. 11. Studentka fyziky pracuje díky online školám na výzkumu s kolegy z Massachusettského technologického institutu (MIT) Ivana Miháliková dělá doktorát na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Díky programům zahraničních institucí se jí podařilo navázat spolupráci se špičkovými pracovišti. Čtěte více v Magazínu M.
7. 11. Jan Skácel na stáži používal fyziku plazmatu na vesmírné aplikace Již podruhé vyjel Jan Skácel do Belgického von Karman Institute. Tentokrát na deset měsíců, během kterých se věnoval problematice nabíjení satelitů v ionosféře.
4. 11. Pozvánky na externí semináře a workshopy pro studenty i zaměstnance – listopad/prosinec 2024 Aktuální nabídka různých externích seminářů a workshopů nejen napříč MU pro studenty i zaměstnance na listopad a prosinec 2024. Nemusíte procházet a hledat. Přinášíme vám relevantní výběr.
30. 10. Odhalování tajemství galaxií: Mezinárodní konference v Brně přilákala špičkové astronomy Brno se stalo centrem světové astronomické komunity, a to díky mezinárodní konferenci Galaxie na křižovatce (originální název GALAXIES AT CROSSROADS: OUTFLOWS AND IMF IN THE VLT/ELT/ALMA/JWST ERA). Workshop se uskutečnil od 16. do 20. září 2024 a byl jedním z mála workshopů, které oficiálně zaštítila Evropská jižní observatoř ESO (European Southern Observatory). Organizovala jej Tereza Jeřábková z ESO, která bude díky zisku grantu MUNI Award in Science and Humanities (MASH) začátkem roku 2025 působit na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
22. 10. Diana Csontosová získala Cenu Milana Odehnala Cena Milana Odehnala, prestižní ocenění udělované Českou fyzikální společností, je určena mladým vědcům za vynikající vědecké práce v oboru fyziky. Doktorandka Mgr. Diana Csontosová se letos umístila na skvělém druhém místě v této soutěži, která se pořádá jednou za dva roky .
21. 10. Lucia Švandová po 12 měsících v Kanadě Poslední ročník magisterského studia Fyziky plazmatu a nanotechnologií strávila Lucia Švandová v Kanadě na Université Laval. Přečtěte si v rozhovoru, jak svou stáž Lucia hodnotí a jak to ovlivnilo její studium a budoucí plány.
15. 10. Alex Destrieux zvaným výzkumníkem v Brně Alex Destrieux se věnuje úpravě organických materiálů pro fotovoltaiku. Po dokončení doktorského studia v Kanadě přišel francouzský vědec do Brna pokračovat ve své práci.
15. 10. Studentský fyzikální seminář 2024 Letošní F9878 studentský fyzikální seminář opět nabídl studentům vhled do toho, jak to u nás na fyzice funguje, jaký se u nás dělá výzkum, jak si vybrat bakalářku resp. diplomku, jaké předměty si zapsat, jak v rámci školy vycestovat a mnohé další užitečnosti.
9. 10. Jaká byla Noc vědců 2024? Proměna byla letošním téamtem Noci vědců, která se konala 27. září. Do areálu na zavítalo okolo 1200 návštěvníků i přes nepřízenivé počasí. Animátoři ze všech tří ústavů fyziky nabídli zajímavý program pro všechny věkové kategorie.
12. 9. Fyzika na Festivalu vědy 2024 Festival vědy 2024 se konal v areálu brněnského výstaviště Veletrhy Brno, a.s.. Od pátku 6. září do neděle 8. září 2024 mělo okolo 10 000 návštěvníků možnost nahlédnout do atraktivního světa vědy, techniky i historie. Všechny tři ústavy fyziky Masarykovy univerzity představily návštěvníkům svůj program. Akci pořádala Hvězdárna a planetárium Brno s podporou Statutárního města Brnem a Jihomoravského kraje.
11. 9. HAKONE XVIII Zdeněk Navrátil, Zdeněk Bonaventrua, Richard Krumpolec, Michal Pazderka a Lucia Švandová prezentovali svůj výzkum na mezinárodní konferenci HAKONE XVIII – 18th International Symposium on High Pressure Low Temperature Plasma Chemistry.
26. 8. Pozvánky na externí semináře a workshopy pro studenty i zaměstnance – září/říjen 2024 Aktuální nabídka různých externích seminářů a workshopů nejen napříč MU pro studenty i zaměstnance na září a říjen 2024. Nemusíte procházet a hledat. Přinášíme vám relevantní výběr.
14. 8. Experimenty s nanokompozitními materiály ve Stuttgartu Dana Skácelová a Richard Krumpolec byli přizvání ke společným experimentům v Německém Stuttgartu. Vědci pracovali na různých způsobech a metodách přípravy kompozitiních materiálů používaných nejen ve stavebnictví. Nyní připravené materiály prochází testováním.
8. 8. Návštěva Davida Holce a Ganeshe Nayaka Do výzkumné skupiny Depozice tenkých vrstev a nanostruktur zavítal Dr. Ganesh Nayak z německých Cách a Doc. David Holec z rakouského Leobenu. Společně s výpočtáři týmu PVDLab pracují na řešení dvou projektů.
7. 8. Spolupráce s Şişecam Science, Technology and Design Center Richard Krumpolec navázal novou spolupráci s firmou Şişecam, která je největším producentem plochého skla v Evropě. Potenciál plazmových úprav pro řešení problémů s pevností lepených spojů vyzkoušeli vědci přímo v prostorách výzkumného, technologického a designového centra firmy Şişecam.
1. 8. Výzkum antiferomagnetů na MU se může stát milníkem v moderní experimentální fyzice kondenzovaných látek Fyzici z Masarykovy univerzity pozorovali proměnlivé chování magnetických momentů, které předpověděla teorie ze 60. let 20. století. Přispěli tak do vášnivé odborné diskuze v oblasti fyziky kondenzovaných látek. Své pozorování provedli na vzorcích materiálu, které si sami vytvořili na špičkovém pracovišti CEITEC Nano. Vlastnosti těchto vzorků zkoumali ve speciálním spektrometru v Institutu Paula Scherera ve Švýcarsku. Výsledky svého výzkumu publikovali v odborném časopise Nature Communications.
TIP 30. 7. 19:00 Opravné státní závěrečné zkoušky září 2024 Opravné státní závěrečné zkoušky bakalalářských a magisterských studií fyziky se konají dne 5.9.2024 v učebně F-Lenc. Písemná část zkoušky bakalářské zkoušky bude 2.9.2024 v 9.00 v zasedací místnosti ÚFKL.
30. 7. Spolupráce s Tokyo Metropolitan University Dr. Peter Klein z CEPLANTu a Ústavu fyziky a technologií plazmatu vycestoval do Japonska, aby společně s docentem Tetsuhide Shimizu a jeho týmem z Tokijské metropolitní univerzity provedli společné experimenty zaměřené na diagnostiku procesů HiPIMS.