Pavel Souček součástí delegace MUNI na Taiwan
Docent Pavel Souček je předním odborníkem v oblasti přípravy a analýzy tenkých vrstev na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Připojil se k delegaci MU na Tchaj-wanu, aby jednal o spolupráci mezi Tchaj-wanem a MU. Hlavním cílem je podpořit výměnu pracovníků, studentů a společný výzkum v hi-tech oblastech.

Doc. Mgr. Pavel Souček, Ph.D. navštívil v rámci delegace rektora Masarykovy univerzity taiwanské univerzity. Delegáti navštívili během mnoha dnů pět univerzit, a to jmenovitě National Cheng Kung University, National Pintung University, National Central University, National Tsing Hua University and Ming Chi University of Technology. Setkali se také se zástupci České republiky na Taiwanu a zastavili se v České hospodářské a kulturní kanceláři v Taipei.
Delegáty Masarykovy univerzity byli prorektoři Mgr. Michal Bulant, Ph.D., PhDr. Petr Suchý, Ph.D., proděkan Přírodovědecké fakulty doc. Mgr. Ctirad Hofr, Ph.D., vedoucí Ústavu chemie doc. Mgr. Petr Táborský, Ph.D., vedoucí Ústavu geografie prof. RNDr. Petr Kubíček, CSc. a právě doc. Mgr. Pavel Souček, Ph.D. z Ústavu fyziky a technologií plazmatu a centra CEPLANT.
Docent Pavel Souček projednával možnosti výměny pracovníků i studentů a také možnosti společného výzkumu zaměřeného na přípravu a analýzu tenkých vrstev, což je jedno z hlavních výzkumných témat Ústavu fyziky a technologií plazmatu a centra CEPLANT. Hovořili také o spolupráci mezi taiwanskými a českými univerzitními aliancemi UAAT a ICU, které Pavel Souček v oblasti STEM v České republice koordinuje.
Společně pak podepsali Memorandum o porozumění mezi Ústavem fyziky a technologie plazmatu, Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a Centrem pro plazmové a tenkovrstvé technologie (Center for Plasma and Thin Film Technologies) Ming Chi University of Technology. Očekává se, že tato spolupráce významně posílí akademickou obec podporou kultury mezinárodní spolupráce a výměny znalostí a poskytnutím jedinečných vzdělávacích a výzkumných příležitostí pro studenty a vyučující.
Více článků
-
O tenkých vrstvách a aktuálních směrech jejich výzkumu se diskutovalo na letošním workshopu Heart of Europe, který se konal na půdě Přírodovědecké fakulty MU začátkem dubna. Každoročně se takto setkávají výzkumné skupiny zabývající se materiály a magnetronovým naprašováním z TU Wien, PVDLab sekce Depozice tenkých vrstev a nanostruktur ÚFTP a Univerzity Komenského v Bratislavě. Letošní setkání přineslo nejen nové výsledky a diskuze, ale také i nové vzájemné spolupráce.
-
Žahavé a žláznaté trichomy rostlin a mikroskopie
Žahavé a žláznaté trichomy chrání rostliny před býložravci. Stavbu těchto typů trichomů lze dokonale pozorovat elektronovým mikroskopem. Studuj elektronovou mikroskopii!