Proč fyzika na MUNI?

Proč jít studovat k nám

Kvalita výuky

Učit vás budou ti, co v daném oboru vedou výzkum, publikují vědecké práce a píšou učebnice.

Možnost praxe

Každý má možnost se zapojit do výzkumu, praxe v zahraničí je spíše podmínkou než vyjímkou

Individuální přístup

Díky nižšímu počtu studentů je při výuce prostor na individuální přístup, který na oborech se stovkami studentů nečekejte

Pověst univerzity

Masarykova univerzita má výborné jméno u nás i v zahraničí, při hledání práce se vám to bude hodit

Uplatnění absolventů

Jako absolventi bakalářského studijního programu Fyzika budete obeznámeni se základy experimentální a teoretické fyziky a budete připraveni pro navazující magisterský program Fyzika.

Vzhledem k univerzálnímu charakteru fyzikálního vzdělání budete moci nalézt uplatnění v rozmanitých institucích zabývajících se základním a/nebo aplikovaným výzkumem. Stejně tak se budete moci uplatnit i v profesích mimo obor, kde budete moci využít své fyzikální, matematické a informatické dovednosti a schopnost je kombinovat, která je v rámci našeho programu Fyzika rozvíjena.

Naši absolventi navazujícího magisterského studijního programu nalezli uplatnění například ve firmách Honeywell, On Semiconductor, Super Hard Materials, TESCAN, Thermo Fischer Scientific. Mnoho našich absolventů také pokračuje na doktorském studiu například na školách University of Amsterdam, University of Dundee, Heidelberg University.

Co o studiu říkají studenti

Bez popisku

"Tak nějak od dětství jsem chtěla zjistit, jak funguje svět a proto jsem se rozhodla pro studium fyziky. Svého rozhodnutí nelituji. Těší mě ochota vyučujících, kteří nám tvrdě, ale s láskou, neustále něco vysvětlují. Asi největším pozitivním překvapením byl silný matematický aparát, kterého se nám při studiu dostalo a jež je základem veškeré fyziky."

Martina Bártová
Studentka specializace Fyzika

Bez popisku

“Odjakživa ma bavila fyzika a aj keď o astronómiu som sa začala zaujímať až koncom strednej školy, okamžite ma uchvátila. Preto som bez váhania využila možnosť študovať astrofyziku na jednej z najprestížnejších univerzít v Českej republike. Veľmi na škole oceňujem priamy kontakt s pozorovacou technikou a individuálny prístup. Prijemným prekvapením bola aj ochota a priateľský prístup starších študentov a vyučujúcich, ktoré vytvárajú pre štúdium motivujúce prostredie. Ve vyšších ročnících bych také chtěla využít možnosti vycestování do zahraničí.”

Kristína Kallová
Studentka specializace Astrofyzika

Bez popisku

“Na biofyzike sa mi páčila myšlienka medziodboroveho prepojenia respektíve aplikacia fyziky na živy systém. Avsak az neskor som vsetkemu zacala viac rozumiet a dovtipila sa ze to je hlavne chemia s fyzikou, ktora jedna druhu bud doplnaju alebo vychadzaju zo seba. Prekvapil ma ale aj pristup k ucitelom a ich otvorenost. Na vysokej skole ma bavi samostatny zivot, ktory si clovek riadi sam a co sa tyka mojho odboru tak to bude jednoznacne variabilita a moznosti, ku ktorym sa clovek moze dostat, pricom velmi vhodnym nastrojom ako sa niekam dostat by bol erasmus.”

Zlatica Kalužná
Studentka specializace Biofyzika

Příběhy absolventů

Bez popisku

“Na Masarykovu Univerzitu jsem nastoupil v roce 1997 po absolvování přírodovědně zaměřeného gymnázia Vídeňská. Vybral jsem si obor Fyzikální Elektronika na Přírodovědecké fakultě, který mi byl sympatický bohatou škálou experimentálních metod a také širokým uplatněním v praxi. Ještě během doktorského studia jsem v roce 2006 začal pracovat ve firmě FEI (od roku 2016 Thermo Fisher Scientific), která v Brně navázala na úspěchy firmy Tesla v oblasti elektronové mikroskopie. Znalosti nabyté na univerzitě při studiu fyziky plazmatu jsem mohl uplatnit už v prvních letech, kdy jsem ve spolupráci s ostatními kolegy vyvinul a implementoval způsob plazmového čištění, který se na našich mikroskopech úspěšně používá dodnes.

V průběhu následujících sedmi let jsem prošel několik oblastí výrobního inženýrství. Na konci roku 2013 jsem odešel z Brna z pozice vedoucího oddělení výrobních inženýrů do naší mateřské firmy v USA ve státě Oregon. V USA nyní pracuji jako ředitel Operations zodpovědný za provoz všech našich výrobních podniků v USA. Výroba ve Spojených Státech je zaměřena především na zákazníky v neustále se rozvíjejícím polovodičovém průmyslu, který přináší extrémní tlak na inovace a kvalitu. Kromě znalostí z oboru fyziky, které mi pomohly zejména v začátcích kariéry v Thermo Fisher, mi studium na Masarykově Univerzitě přineslo také dobrou znalost anglického jazyka, prezentační dovednosti a schopnost řešit složité problémy nejen doma, ale také při studiu v zahraničí.”

Mgr. Zdeněk Frgala, Ph.D.
Director of Operations, Thermo Fisher Scientific, Hillsboro, USA

 

Bez popisku

“V roce 2007 jsem začal studovat na MU obor Obecná fyzika, poté na něj navazující obor Fyzika plazmatu. Od roku 2012 jsem byl Ph.D. studentem fyziky plazmatu pod vedením prof. Petra Vašiny na Ústavu fyzikální elektroniky (or roku 2023 Ústav fyziky a technologií plazmatu). V rámci své dizertační práce jsem se zabýval přenosem PVD technologií vzniklých v laboratořích MU na průmyslová zařízení. Tato práce probíhala ve spolupráci se šumperskou firmou Platit a.s., do které jsem po obhajobně své dizertační práce v roce 2016 nastoupil na pozici vývojového pracovníka. Od roku 2017 pak pracuji na pozici R&D engineer v ústředí Platitu, firmě Platit AG ve švýcarském Selzachu.

Studium fyziky na MU mi nabídlo hluboké teoretické znalosti, které bylo posléze možné využít na ústavu při řešení reálných fyzikálních problémů, relevantních pro vývoj nových technologií. Ze své současné pozice pracovníka průmyslového výzkumu a vývoje mohu s čistým svědomím ocenit excelentní komunikační schopnosti a vysoce nadstandartní vztahy Ústavu fyziky a technologií plazmatu s průmyslovými partnery."

Mgr. Radek Žemlička, Ph.D.
Absolvent oboru Fyzika plazmatu

 

Bez popisku

"Na MU jsem studoval bakálářský i magisterský obor Astrofyziky a zažil skvělých 5 let. Nyní pokračuji v doktorském studiu v Německém Heidelbergu a snažím se rozvíjet věci, které jsem se v Brně naučil. Převážně se zabývám studiem a využitím vlastností proměnných hvězd typu RR Lyrae, které se používají k mapování vzdáleností ve vesmíru."

Zdeněk Prudil
Absolvent oboru Astrofyzika

 

Příběh Jakuba Bělína + pár rad pro studenty

Bez popisku

Na Masaryčce jsem studoval bakalářský studijní program Lékařská fyzika. Díky tomu jsem zíkal přehled o tom, co se na Přírodovědecké fakultě děje, jelikož kromě fyziky a matematiky jsme měli taky spoustu chemie a biologie. To mi pomohlo pochopit, že obecná fyzika mě baví přece jen nejvíc a proto jsem na magistra šel na teoretickou fyziku.

Svou bakalářku i diplomku jsem zasvětil optice - v rámci bakalářky jsem zkoumal digitální holografii a v rámci diplomky jsem studoval Talbotův jev a s ním úzce spojenou teorii samozobrazování. V prvním ročníku na magistrovi jsem také absolvoval letní stáž na univerzitě v Glasgow. Počas dvou měsíců jsem tam napsal dva články, z čehož jeden byl publikován ještě před státnicema. A protože jsem v každém ročníku svého studia získal prospěchové stipendium, zůčastnil se výzkumného projektu a také občas vystupoval s fyzikálním divadlem ÚDiF, byl jsem přijat na doktorské studium na univerzitě v Glasgow.

Teď si teda dělám doktorát, nadále se věnuji optice. V rámci výzkumu se věnuju teorii neviditelnosti pomocí čoček a také optické simulaci zakřivených prostorů. Mezitím se nadále trochu věnuji i Talbotově jevu a také zkoumám topologii optických vírů v Besselovských svazcích a jak se optické víry dají využít jako optické pasti. Nevěnuju se však pouze bádání, také učím v labáku a docela hodně cestuji po světě - jezdím po konferencích, za svými spolupracovníky v Rochesteru, Exeteru a také se rád vracím do Brna, kde jsem strávil krásné roky!

Pokud také uvažujete o studiu fyziky na Masarykově univerzitě, můžu jen vřele doporučit. Pokud už jste v prváku, měl bych pro vás pár doporučení: především, studujte do hloubky a s porozuměním. Třeba vám nebude hned jasný, k čemu vám budou všechny ty věci co probíráte v matematice, (derivace, integrály, matice, ...), ale ono vás to dožene později, když začnete probírat zajímavější oblasti fyziky, např. teoretická mechanika, elektrodynamika, kvantová teorie nebo obecná relativita. To pak pochopíte, že ty matice jsou opravdu k něčemu dobré a oplatí se tomu opravdu porozumět. Pokud se dostanete do třeťáku a budete si vybírat téma bakalářky, neuspěchejte výběr. Rozhlédněte se čím se kdo zabývá a ptejte se starších kolegů jaký je kdo školitel, abyste měli přehled a uměli se rozhodnout co je pro vás nejperspektivnější. A nebojte se přijít i s vlastním tématem - je to vaše bakalářka a vaše práce, tak proč z ní nemít radost?

Jestli se naskytne možnost vycestovat někam na stáž, určitě tuto možnost využijte! V životopisu to má stejnou váhu jako pracovní zkušenost a když budete úspěšní, můžete si odvézt i spoustu nových kontaktů a také publikaci, což vám velmi pomůže v případné přihlášce na doktorát. A samozřejmě, máte možnost poznávat vzdálené krajiny a nabrat nové zkušenosti.

Na závěr, dělejte také něco nad rámec svého studia! Každý chce ve vašem životopisu vidět nějaké "další aktivity", které poukážou na vaši schopnost komunikovat a spolupracovat s ostatními a taky na vaše zájmy. Možností budete mít spoustu (divadlo fyziky, univerzitní orchestr, ...), stačí si jen vybrat.

Dále by vás mohlo zajímat:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info