Přípravu a vlastnosti TiAlON ochranných tenkých vrstev zkoumá Matej Fekete

Nový projekt dr. Mateje Feketeho si klade za cíl identifikovat vliv nastavení depozičních parametrů na vlastnosti plazmatu a korelovat je s vlastnostmi připravených TiAlON ochranných tenkých vrstev, které by vydržely i větší namáhání než současné ochranné tenké vrstvy. Následujících třicet měsíců se bude věnovat jejich vývoji od depozic a diagnostiky procesů až po analýzy vrstev a implementaci v průmyslu.

10. 12. 2024 Tereza Schmidtová

Bez popisku

Mgr. Matej Fekete, Ph.D. se na Ústavu fyziky a technologií plazmatu věnuje diagnostice procesu magnetronového naprašování, přípravám a analýzám tenkých vrstev. Po svém studiu přibližně dva a půl roku pracoval jako post doc výzkumník na RWTH Aachen University v Německu. Již tam se začal věnovat problematice oxynitridových tenkých vrstev, které mohou mít uplatnění jako ochranné tenké vrstvy pro řezné nástroje ve strojírenství. Od roku 2023 pracuje jako výzkumník do výzkumné skupiny Depozice tenkých vrstev a nanostruktur, sekce PVDLab na ÚFTP a ve svém výzkumu oxynitridových tenkých vrstev nyní pokračuje dál s TiAlON.

Jeho nový projekt „Plasma Diagnostics Guided Synthesis of Oxynitride Protective Coating with Enhanced Oxidation Stability“ je financován z Operačního programu Jan Amos Komenský MSCAFELLOW7_MUNI, reg. no. CZ.02.01.01/00/22_010/0008854. O tento projekt se mohou ucházet jen žadatelé, kteří do programu EU Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) zaslali úspěšný projektový návrh, ale nedosáhli na jeho financování. O projekty EU MSCA je z řad mladých vědců obrovský zájem a zdaleka ne všechny excelentní projekty získají financování, protože rozpočet MSCA je omezený. MŠMT ČR se rozhodlo podpořit české projekty, které získali vynikající hodnocení „Seal of Excellence.“

V rámci projektu na Mateje Feketeho čeká pěti-měsíční stáž na RWTH Aachen University a také půlroční stáž u průmyslového partnera PLATIT a.s. Zlepšení vlastností tenkých vrstev vyžaduje vyladění nastavení procesu depozice a detailní diagnostiku celého depozičního procesu pro optimální růst a vlastnosti vrstev. „Dobré mechanické vlastnosti a tepelná stabilita sú zásadné pre priemyslové aplikácie, keďže takéto povlaky sú viac odolné a znesú väčšiu záťaž a vyššie teploty. Takéto oxynitridové povlaky sa v priemyselnom merítku zatiaľ štandardne nepoužívajú,“ dodává Matej Fekete.

Matej Fekete

V nejbližší době se bude věnovat optické emisní spektroskopii v rámci diagnostiky depozičního procesu a prvním depozicím vzorků pomocí multipulzního magnetronového naprašování buzeného pulzy velkého výkonu a následným analýzám složení, krystalické struktury, mechanických vlastností a tepelné stability připravených tenkých vrstev. Na vývoji TiAlON vrstev bude Matej Fekete pracovat od 1. října 2024 až do 31. března 2027.

Na Ústavu fyziky a technologií plazmatu řeší projekt MSCAfellow5_MUNI také Mgr. Pavel Ondračka, PhD. O jeho projektu „Material design of moderately ductile hard coatings“ jsme psali v článku zde. Projekt EU MSCA úspěšně získal a řešil Mgr. Oleksandr Galmiz, Ph.D., o jeho projektu „A Step Towards New Plasma Processing Technology for Medical Purposes“ jsme psali v článku zde.

Bez popisku


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info