CaviPlasma pro čistění vod získává dvě Ceny TA ČR 2024
CaviPlasma technologie pro čistění odpadních vod od těžko odstranitelných polutantů získává Cenu TA ČR v kategorii SPOLEČNOST a stává se také absolutním vítězem s titulem Český nápad 2024.
Nové aplikace technologie CaviPlasma a obecně nízkoteplotního atmosférického plazmatu jsou předmětem šesti nových projektů vědců z výzkumné skupiny Aplikovaná plazmochemie Ústavu fyziky a technologií plazmatu.
Skupina Alikované plazmochemie Ústavu fyziky a technologií plazmatu se nyní převážně věnuje výzkumu patentované technologie CaviPlasma. O této technologii jsme nedávno publikovali rozsáhlý článek. O prespektivnosti této technologie a jejího výzkumu svědčí právě i velké množství nově získaných projektů.
Projekt Čištění membránových filtrů pomocí hydrodynamické kavitace (FW10010041) doc. Mgr. Pavla Sťahela, Ph.D. si klade za cíl vytvořit nízkoenergetickou technologii čištění mikro a ultrafiltračních membrán bez použití jakýchkoliv chemikálií s využitím tlakových impulzů při kolapsu kavitačních bublin. Na tomto projektu financovaném prostřednictvím podprogramu 1 Technologičtí lídři programu TREND Technologické agentury ČR se podílí i kolegové z Vysokého učení technického v Brně a společnosti Zena s.r.o. Projekt je v řešení od ledna 2024 do června 2026.
Další projekt Technologie čištění a recyklace vod pomocí plazmatu a kavitace (FW1001037) cílí na návrh, výrobu a funkčnost moderní technologie na dočištění a úpravu vody využívající inovativní plazmatický výboj v kavitační trysce. Hlavním řešitelem projektu financovaným opět z podprogramu 1 Technologičtí lídři programu TREND je prof. RNDr. Luděk Bláha, Ph.D. Do projektu je zapojen doc. Sťahel se svými kolegy a společně pracují na vývoji technologie, která pak bude minimálně půl roku ověřována v reálných podmínkách na čistírnách odpadních vod pro komunální a průmyslové odpadní vody. Na projektu spolupracuje Vysoké učení technické v Brně a společnosti ASIO s.r.o. a ORYX-CZ, s.r.o. Projekt je v řešení od ledna 2024 do června 2026.
Od ledna 2024 je také realizován týmem doc. Sťahela projekt zaměřený na využití CaviPlasma technologie pro dekontaminace CBRN látek. CBRN jsou chemické (C), biologické (B), radiologické (R) nebo jaderné (N) látky, které představují značné riziko pro ohrožení osob a společnosti. Projekt CaviPlasma: širokospektrální velkoobjemová dekontaminační plazmová technologie pro IZS (VB02000041) je financován z prostředků Programu bezpečnostního výzkumu ČR 2021-2026 (SECTECH) Ministerstva vnitra ČR. Na výzkumu spolupracuje výzkumná skupina Aplikované plazmochemie s Botanickým ústavem AV ČR, Vysokým učením technickým v Brně a společností ORYX-CZ, s.r.o. Projekt bude v řešení až do konce roku 2026.
Využití plazmových technologií v zemědělství doc. Pavel Sťahel zkoumá v projektu Akvakultura 21. století - moderní, smart a šetrná k životnímu prostředí (QL24010170), jehož realizace byla zahájena v březnu 2024. Projekt se zabývá chovem ryb, indikacemi onemocnění a léčby ryb i ekologické přípravy krmiv šetrnými pro životní prostředí. Projekt je financován z prostředků Ministerstva zemědělství ČR, konkrétně se jedná o program ZEMĚ II. Hlavním řešitelem projektu je Ústav biologie obratlovců AV ČR, mezi partnery dále mimo MUNI patří Výzkumný ústav rostlinné výroby a společnost BioFISH, s.r.o. Projekt bude v řešení až do konce roku 2028.
Od dubna 2024 se doc. Sťahel také věnuje Komplexnímu řešení malé domovní ČOV s důrazem na odstraňování fosforu a mikropolutantů (SS0720057). Projekt Technologické agentury ČR z programu Prostředí pro život cílí na vývoj, návrh, výrobu a ověření komplexního řešení malé domovní čistírny odpadních vod na principu CaviPlasma technologie. Hlavním řešitelem je doc. Ing. Pavel Rudolf, PhD. z Vysokého učení technického v Brně a mezi partnerty dále mimo MUNI patří Energetický ústav VUT, Botanický ústav AV ČR a společnost APBLAST Group s.r.o. Projekt bude v řešení do konce června 2026.
Nejnovějším z projektů je Způsob sterilizace vody pro chov ryb pomocí technologie CaviPlasma (FW11020128). Projekt doc. Sťahela je financován Technologickou agenturou ČR projektem TREND z podprogramu 2 Nováčci a je v řešení od července 2024. Cílem je ověřit způsob CaviPlasma úpravy a tedy hygienizaci vody pro chov ryb. Na výzkumu také spolupracují opět Ústav biologie obratlovců AV ČR a společnosti BioFish, s.r.o. a ABPLAST Group s.r.o. Konec projektu je naplánován na červen 2027.
Chcete se přidat k úspěšně rozjetému výzkumu CaviPlasma technologie? Napište doc. Pavlu Sťahelovi, výzkumná skupina Aplikované plazmochemie uvítá nové kolegy a studenty.
CaviPlasma technologie pro čistění odpadních vod od těžko odstranitelných polutantů získává Cenu TA ČR v kategorii SPOLEČNOST a stává se také absolutním vítězem s titulem Český nápad 2024.
Prof. RNDr. Šárka Pospíšilová, Ph.D., prorektorka pro výzkum a doktorské studium, udělila ceny za excelentní výsledky v doktorském studiu. Za celou fyziku byli oceněni dva absolventi: Mgr. Michal Kiaba, Ph.D. a Mgr. Matej Kosiba, Ph.D.