Jan Skácel na stáži používal fyziku plazmatu na vesmírné aplikace
Již podruhé vyjel Jan Skácel do Belgickém von Karman Institute. Tentokrát na deset měsíců, během kterých se věnoval problematice nabíjení satelitů v ionosféře.
Od dubna 2024 po dobu následujících tří let povede centrum CEPLANT projekt COLOSSE financovaný z výzvy Pathways to Synergies 2023 (Horizon Europe). COLOSSE propojuje česká a slovenská výzkumná pracoviště v oblasti plazmového povrchového inženýrství a zvyšuje jejich potenciál pro Horizont Europe a budoucí EU programy v oblasti výzkumu a inovací.
Centrum CEPLANT se pouští do nového projektu. Prof. Petr Vašina a jeho tým jsou koordinátory nového projektu s názvem Central European Platform for Plasma-enabled Surface Engineering (COLOSSE), který propojuje tři česká a slovenská výzkumná pracoviště.
Cílem projektu COLOSSE je zvýšit účast českých a slovenských center výzkumu a inovací v oblasti plazmového povrchového inženýrství v projektech Horizon Europe a budoucích rámcových programů R&I EU. Projekt propojuje tři instituce: Masarykovu univerzitu v Brně, Západočeskou univerzitu v Plzni a Univerzitu Komenského v Bratislavě.
Tři výzkumná centra COLOSSE byla v poslední době podpořena významnými ERDF investicemi. Jejich posláním je provádět špičkovou vědu s potenciálem pro vývoj nových technologií. Již více než deset let utvářejí a podporují své regionální ekosystémy a vytvářejí sítě, které usnadňují přenos znalostí a využívání technologií povrchového inženýrství. Rozvinuly také mezinárodní vazby a vztahy, které však vedly pouze k ojedinělým případům zapojení do mezinárodních projektů výzkumu a inovací.
Tato tři centra se spojila, aby podpořila svou publicitu a zviditelnění na mapě evropského výzkumu a vývoje. Společně budou rozšiřovat osvědčené postupy ve výzkumu přijímáním nových postdoků ze zahraničí a prezentací svých výzkumných aktivit v evropských VaV centrech, na konferencích a veletrzích. Plánují také uspořádat školení na hard- a soft-skills a dvě doktorské výjezdní konference s mezinárodním přesahem pro své začínající výzkumné pracovníky a doktorandy.
Úvodní setkání COLOSSE se konalo 4. a 5. dubna 2024 na děkanátu Přírodovědecké fakulty MU. Jednání výzkumných center a projektové kanceláře bylo seznamovací a projednávaly se praktické aspekty projektu. Nyní se vedoucí pracovníci, výzkumní pracovníci a manažeři COLOSSE finalizují projektové strategie, které jim umožní rozjet internacionalizaci a zvyšování kvalifikace v rámci tohoto nového projektu.
Již podruhé vyjel Jan Skácel do Belgickém von Karman Institute. Tentokrát na deset měsíců, během kterých se věnoval problematice nabíjení satelitů v ionosféře.
Aktuální nabídka různých externích seminářů a workshopů nejen napříč MU pro studenty i zaměstnance na listopad a prosinec 2024. Nemusíte procházet a hledat. Přinášíme vám relevantní výběr.