CaviPlasma pro čistění vod získává dvě Ceny TA ČR 2024
CaviPlasma technologie pro čistění odpadních vod od těžko odstranitelných polutantů získává Cenu TA ČR v kategorii SPOLEČNOST a stává se také absolutním vítězem s titulem Český nápad 2024.
Ceny za excelentní výsledky v doktorském studiu udělovala 7. listopadu 2024 prof. RNDr. Šárka Pospíšilová, Ph.D., prorektorka pro výzkum a doktorské studium. Celkem ocenila 31 absolventů Masarykovy univerzity a jejich školitele. Za celou fyziku byli oceněni dva absolventi: Mgr. Michal Kiaba, Ph.D. a Mgr. Matej Kosiba, Ph.D.
Cenu za excelentní výsledky v doktorském studiu získali absolventi, kteří úspěšně ukončili doktorské studium ve standardní době 4 let prodloužené maximálně o jeden rok a současně dosáhli kvalitních výsledků svého výzkumu. Kvalita výzkumu se odráží nejen v disertační práci, ale i v publikovaných článcích ve vědeckých časopisech úrovně Q1. Co znamenají jednotlivé Q indexy publikací najdete například zde. S cenou je spojená i finanční odměna pro absolventa i jeho školitele. Prorektorka udílením těchto cen motivuje současné doktorské studenty, aby dokončili své studium ve standardní době a s těmi nejlepšími výsledky. Více o letošním předávání cen a všechny oceněné najdete zde. Za celou fyziku na Přírodovědecké fakultě byli za akademický rok 2023/2024 oceněni dva absolventi doktorského studijního programu Fyzika.
Oceněn byl Mgr. Matej Kosiba, Ph.D. se svým školitelem prof. Mgr. Norbertem Wernerem, Ph.D. z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky. Pomocí strojového učení analyzoval Kosiba kupy galaxií a katalogizoval extragalaktické zdroje přispívající ke kosmickému rentgenovému pozadí. Jeho disertační práci „Machine learning analysis and cataloging of extragalactic sources“ si můžete přečíst zde.
Oceněn byl Mgr. Michal Kiaba, Ph.D. se svým školitelem doc. Mgr. Adamem Dubrokou, Ph.D. z Ústavu fyziky kondenzovaných látek. Během svého doktorského studia na Ústavu fyziky kondenzovaných látek se Michal zaměřoval na výzkum magnetických vlastností tenkých a ultratenkých vrstev perovskitových oxidů přechodových kovů, zejména na antiferomagnetický materiál LaFeO3. Tento materiál zkoumal na úrovni jedné, dvou a tří monovrstev, přičemž objevil důležité aspekty chování LaFeO3 při přechodu z trojrozměrného do dvojrozměrného systému. Vlastnosti nekonečných dvojrozměrných materiálů byly teoreticky předpovězeny v tzv. Merminově-Wagnerově teorému již v roce 1966, ale vlastnosti dvojrozměrných vzorků konečných velikostí jsou dodnes předmětem kontroverzních debat. Výsledky jeho výzkumu naznačují, že magnetické momenty v monovrstvách LaFeO3 fluktuují i při extrémně nízké teplotě 5 K, což potvrzuje předpověď Mermin-Wagnerova teorému. Tyto poznatky přispívají k fundamentálnímu pochopení chování dvojrozměrných materiálů a jejich využití v moderní elektronice.
Více o vědecké práci Michala Kiaby si můžete přečíst ve starším článku. Jeho disertační práci „Interface and doping induced phenomena in transition metal oxide heterostructures“ si můžete přečíst zde. V práci se věnoval i dalším tématům, jako je stabilizace kyslíku v dopovaných kobaltátech. Výsledky svého výzkumu prezentoval na několika mezinárodních konferencích. Během doktorského studia také prokázal schopnost atomárně přesné depozice vrstev pomocí pulzní laserové depozice a absolvoval šestitýdenní stáž na Univerzitě v Twente, kde získal potřebné zkušenosti. Jeho vědecké výsledky byly publikovány v prestižních časopisech, jako jsou Nature Communications nebo Thin Solid Films.
Dodejme, že získat tuto cenu opravdu není jednoduché. Ne všem doktroským studentům fyzikálních oborů se podaří splnit základní podmínky pro udělení této ceny, tj. ukončení studia ve standardní době a zároveň dosáhnout excelentních výsledků.
Všem oceněným gratulujeme!
CaviPlasma technologie pro čistění odpadních vod od těžko odstranitelných polutantů získává Cenu TA ČR v kategorii SPOLEČNOST a stává se také absolutním vítězem s titulem Český nápad 2024.
Již podruhé vyjel Jan Skácel do Belgického von Karman Institute. Tentokrát na deset měsíců, během kterých se věnoval problematice nabíjení satelitů v ionosféře.