CEPLANT na MUNI DAY 2024

Co dokáží plazmové technologie se mohli podívat studenti a zaměstnanci napříč Masarykovou univerzitou na letošní akci MUNI DAY 2024.

17. 5. 2024 Tereza Schmidtová

Plazmové technologie na Masarykově univerzitě? To je centrum CEPLANTÚstav fyziky a technologií plazmatu.

Uplatnění plazmových technologií a fyziky ve světě kolem nás představovali Zlata Kelar Tučeková, Tereza Schmidtová, Slavomír Sihelník a Pedram Beigi. Společně v hlavní chodbě univerzitního kampusu Bohunice ukazovali, jak v praxi plazma vypadá a co vlastně umí. Plazma totiž není jen Slunce, blesk nebo polární záře.

CEPLANT spojil MUNI Day s přesunem výstavy o svém výzkumu, která byla dosud k vidění je v budově děkanátu PřF v areálu Kotlářská 2. Nevšední pohled do mikrosvěta nabídlo i promítání 3D snímků z elektronového mikroskopu, které bylo vytvořeno pro akci Dny elektronové mikroskopie. Návštěvníci měli možnost vidět zblízka žahavý trichom kopřivy nebo pylové zrno jedovatých jarních květin a to v 3D provedení. I v mikrosvětě totiž najdeme padouchy a elektronový mikroskop nám je dokáže ukázat, tak jak je neznáme.