Den s ERC
Začátkem dubna proběhla akce Den s ERC pro začínájící vědce. Cílem diskuzního setkání mladých vědců je networking. Za Přírodovědeckou fakultu byl nominován a zúčastnil se Mgr. Jakub Kelar, Ph.D. z Ústavu fyziky a technologií plazmatu.

1. ročník networkingové akce pro začánající vědce s názvem Den s ERC se konal na zámku Třešť od 9. do 10. dubna 2024. Cílem diskuzního setkání bylo poskytnout mladým vědcům neformální platformu pro výměnu zkušeností s držiteli grantů ERC a ERC CZ a hodnotiteli. Akce je zamýšlena jako předehra k Národnímu informačnímu dni o grantech ERC. Pořadateli akce jsou Akademie věd České republiky, Univerzita Karlova, Technologické centrum Praha a Expertní skupina pro podporu žadatelů o ERC. Akce se také zúčastnila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová.
Z Přírodovědecké fakulty nominoval proděkan pro výzkum a internacionalizaci doc. Mgr. Ctirad Hofr, Ph.D. vědce Mgr. Jakuba Kelara, Ph.D. z Ústavu fyziky a technologií plazmatu a výzkumného centra CEPLANT, konkrétně z výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace.
Více článků
-
O tenkých vrstvách a aktuálních směrech jejich výzkumu se diskutovalo na letošním workshopu Heart of Europe, který se konal na půdě Přírodovědecké fakulty MU začátkem dubna. Každoročně se takto setkávají výzkumné skupiny zabývající se materiály a magnetronovým naprašováním z TU Wien, PVDLab sekce Depozice tenkých vrstev a nanostruktur ÚFTP a Univerzity Komenského v Bratislavě. Letošní setkání přineslo nejen nové výsledky a diskuze, ale také i nové vzájemné spolupráce.
-
Žahavé a žláznaté trichomy rostlin a mikroskopie
Žahavé a žláznaté trichomy chrání rostliny před býložravci. Stavbu těchto typů trichomů lze dokonale pozorovat elektronovým mikroskopem. Studuj elektronovou mikroskopii!