CaviPlasma pro čistění vod získává dvě Ceny TA ČR 2024
CaviPlasma technologie pro čistění odpadních vod od těžko odstranitelných polutantů získává Cenu TA ČR v kategorii SPOLEČNOST a stává se také absolutním vítězem s titulem Český nápad 2024.
Dana Skácelová a Richard Krumpolec byli přizvání ke společným experimentům v Německém Stuttgartu. Vědci pracovali na různých způsobech a metodách přípravy kompozitiních materiálů používaných nejen ve stavebnictví. Nyní připravené materiály prochází testováním.
Mgr. Dana Skácelová, Ph.D. a RNDr. Richard Krumpolec, PhD. z výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace na ÚFTP a centra CEPLANT společně pracují na výzkumu kompozitních materiálů. Kompozity jsou materiály složené ze dvou nebo více látek s různými vlastnostmi. Kombinací těchto látek v kompozitu se zlepšují jejich vlastnosti, což vede k vynikající specifické tuhosti, pevnosti, odolnosti vůči vysokým teplotám, pružnosti atd.
Vědci pokračují v úspěšné spolupráci s kolegy z Institute of Aircraft Design (IFB), Univerzity ve Stuttgartu. V loňském roce provedli pilotní testování různých materiálů a technologií pro výrobu kompozitů. Na základě výsledků naplánovali tuto cestu a zvolili specifické experimenty a testování pro systematickou studii.
V červenci letošního roku, byli naši vědci pozváni do Německa prostřednictvím „Short-term Grants for International Collaborations“, výměnného programu Innovation Campus Future Mobility (ICM), který podporuje mezinárodní spolupráci výzkumných pracovníků po celém světě.
Vědci s sebou převezli do německa plazmové systémy s planárními a zakřivenými jednotkami DCSBD a plazmovou trysku. Přístroje v německé laboratoři IFB použili k funkcionalizaci skelných a lněných výztužných vláken. Skupina IFP vytvořila FRP kompozity s využitím různých výrobních technologií, např. procesy vakuové infuze (VIP), technologií přetlačované pryskyřice (RTM) a UV vytvrzováním.
Dr. Krumpolec připravil vodivé kompozity s využitím unikátních rGO papírů připravených v domovském CEPLANTu. Pobyt byl zaměřen výhradně na přípravu těchto inovativních kompozitů. Vzorky jsou nyní testovány z hlediska mechanických vlastností, jako je adheze na rozhraní matrice-vlákno, morfologie a chemie povrchu (SEM a XPS). Skupina IFB se zaměřuje na mechanické a optické zkoušky, jako jsou ohybové vlastnosti, propustnost transparentního skla nebo měření změny indexu lomu.
Na výzkumný pobyt Freemovers vědce doprovázela Bc. Eliška Rapcová, studentka magisterského oboru Fyzika plazmatu a nanotechnologie. Pracovala v laboratořích jeden měsíc a výsledky práce budou součástí její diplomové práce o vlivu plazmové úpravy skelných vláken na vlastnosti laminovaných FRP kompozitů.
CaviPlasma technologie pro čistění odpadních vod od těžko odstranitelných polutantů získává Cenu TA ČR v kategorii SPOLEČNOST a stává se také absolutním vítězem s titulem Český nápad 2024.
Prof. RNDr. Šárka Pospíšilová, Ph.D., prorektorka pro výzkum a doktorské studium, udělila ceny za excelentní výsledky v doktorském studiu. Za celou fyziku byli oceněni dva absolventi: Mgr. Michal Kiaba, Ph.D. a Mgr. Matej Kosiba, Ph.D.