Jaká byla Noc vědců 2024?

Proměna byla letošním téamtem Noci vědců, která se konala 27. září. Do areálu na zavítalo okolo 1200 návštěvníků i přes nepřízenivé počasí. Animátoři ze všech tří ústavů fyziky nabídli zajímavý program pro všechny věkové kategorie.

9. 10. 2024 Tereza Schmidtová

Bez popisku

Animátoři z řad zaměstnanců a studentů si připravili zajímavý program, který odhaloval proměny ve vědě a fyzice. Zábavnou a popularizační formou oslovili návštěvníky malé i velké. Na celé akci nechyběly skládačky, puzzle, kvízy, pexesa a i korálky. Kolik návštěvníků dorazilo na některý z programů fyziky jsme nepočítali, ale u jednotlivých stanovišť bylo stále plno.

Podrobný program, které fyzikální ústavy nabídly návštěvníkům najdete zde.

V posluchárně F1 se mohli návštěvníci kochat vesmírnými snímky a také komentovaným promítáním 3D snímků z elektronového mikroskopu. V posluchárně F2 na návštěvníky čekalo mnoho experimentů, které ukazovaly, jak a čím polovodiče proměnily svět. Ve druhém patře probíhalo astrofyzikální hraní i korálkování a diskuze. Speciální a interaktivní program Manhattan představil tu nejděsivější a nejdramatičtější proměnu ve fyzice, kterou umí lidé vyrobit.

V suterénu budovy 6 bylo rušno jako v patrech nahoře. Základní prinicipy elektronového mikroskopu i technologie za přípravou tenkých vrstev připravily návštěvníky na ukázku práce v laboratořích. Výroba tenkých vrstev magnetronovým naprašováním a aplikace oslovila návštěvníky stejně jako názorná ukázka rozdílu mezi optickým, laserovým a elektronovým mikroskopem.

Budova 7 patřila proměnám pomocí plazmatu a v budově 9 vládly různé fáze látky, a to včetně působivých experimentů s kapalným dusíkem nebo magnetickými či supravodivými materiály.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info