Jakub Kelar zvaným vědcem Laval Université v kanadském Quebécu

Už loni se Jakub Kelar stal zvaným vědcem kanadské Laval Université. Přijal pozvání prof. Gaétan Laroche, aby se připojil k jejich výzkumu. Letos opět vyrazil do Kanady a věnuje se více projektům i spolupráci se studenty a výuce.

21. 5. 2024 Tereza Schmidtová

V akademickém světě je zvaný vědec nebo profesor někdo, kdo na hostující univerzitu přijede z jiné části světa, aby tam učil nebo se připojil k výzkumu. Takové pozvání se dostává odborníkům v daném oboru a hostující univerzitě pomáhá zvýšit prestiž oboru, svého výzkumu a obecně podpořit mezinárodní spolupráci.

Mgr. Jakub Kelar, Ph.D. je výzkumníkem ve skupině Plazmové nanotechnologie a bioaplikace (PNB) Ústavu fyziky a technologií plazmatu a centra CEPLANT. Jakub Kelar přijal pozvání kanadských kolegů a cestuje mezi Brnem a Quebécem od loňského roku. Jako zvaný vědec vyjel do Kanady poprvé loni a letos tam opět zavítal a to na dva měsíce. Spolupráce bude pokračovat i v následujícím roce.

Na začátku bylo navázání kontaktů s Dr. Jacopo Profili, kterého Jakub Kelar znal z různých vědeckých setkání a konferencí. Jacopo Profili navštívil ÚFTP a centrum CEPLANT letos v lednu, více zde. Vedoucí tamní výzkumné skupiny Prof. Gaétan Laroche k nim Jakuba Kelara poté pozval jako invited reseacher.

Kanadský vědecký tým má široké působení zájmu. Věnují se plazmovým úpravám a přípravě speciálních vrstev a materiálů. Významnou části výzkumu je atmosférické plazma. Zabývají se jak základním, tak aplikovaným výzkumem prostřednictvím spolupráce s firmami. Brněnský tým má více zkušeností s povrchovými výboji a aplikacemi povrchových výbojů do praxe. Vzájemně si tak dokážou předat a rozšířit své znalosti i zkušenosti. Jakub Kelar doplňuje, že „výzkum v Kanadě je jinak strukturovaný než ten náš. Je to ohromná zkušenost být v tomto naprosto odlišném prostředí.”

Jakub Kelar se v Kanadě věnuje i tématu obnovitelné energetiky, kde je v popředí zájmu vývoj solárních panelů nové generace. Ve výuce studenty učí obecně o plazmatu, jeho druzích a možnostech využití. „Studentům také pomáhám s designem experimentů, tvořením jejich vědomostní základny nebo třeba při psaní odborných publikací,” doplňuje Jakub Kelar.

Ke kanadským kolegům s ním loni přijela na studijní pobyt studentka Bc. Lucia Švandová, která získala stipendium Freemovers a sama napsala a získala kanadský grant MITACS Research Award. Jako studentka navazujícího magisterského studia Fyziky plazmatu a nanotechnologií v týmu kanadských vědců strávila nyní už skoro celý rok. „Naše spolupráce přináší nové kontakty s kolegy ze Severní Ameriky a do budoucna doufáme i ve společné výzkumné projekty i mobilitu kanadských kolegů a studentů i k nám. Právě budování networku pro mladé lidi považuji za velmi důležité. Mezinárodní spolupráce ve výzkumu je ohromně přínosná a díky ní jsme s naším výzkumem plazmatu a plazmových úprav stále na špičkové úrovni,” dodává dr. Kelar.

Dodejme, že na kanadské Laval Université získal post-doc pozici i náš absolvent doktorského studia Fyziky plazmatu Masoud Shekargoftar, Ph.D., který získal doktorský titul v roce 2019 a pracoval pod vedením doc. RNDr. Tomáše Homoly, Ph.D. ze stejné výzkumné skupiny PNB.