Kanadský vědec dr. Jacopo Profili na návštěvě ÚFTP a centra CEPLANT
Poslední lednový týden dorazil na Ústav fyziky a technologií plazmatu a centrum CEPLANT kanadský vědec dr. Jacopo Profili. Původem vystudovaný chemik se nyní v Kanadě věnuje přípravě a úpravám materiálů pomocí výbojů v plynech. V rámci projektu INNOLEC přednesl přednášku o bariérovém dielektrickém výboji a jeho využití při výrobě organosilikonových vrstev.

Dr. Jacopo Profili z kanadské Université Laval navštívil na konci ledna Ústav fyziky a technologií plazmatu a centrum CEPLANT. V rámci projektu INNOLEC, dr. Profili přednesl 1. února 2024 přednášku “Organosilicon coatings made by a dielectric barrier discharge at atmospheric pressure: toward a better understanding of the fragmentation processes”. Na jeho obecnou a přehledovou přednášku dorazili vědci a studenti napříč výzkumnými skupinami ÚFTP. Právě společný zájem o bariérové povrchové výboje a organosilikonové vrstvy spojuje výzkum kanadských kolegů s vědci z ÚFTP.
Dr. Jacopo Profili přijel na pozvání svého kolegy Mgr. Jakuba Kelara, Ph.D. z výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace. Minulý rok spolu navázali aktivní spolupráci. Dr. Kelar je zvaným výzkumníkem ve vědecké skupině, ve které působí dr. Profili. Dr. Kelar jako pozvaný výzkumník v loni navštívil pracoviště kanadských kolegů v Québecu. V současnosti je na dlouhodobém zahraničním pobytu u dr. Profiliho magisterská studentka Fyziky plazmatu a nanotechnologií Bc. Lucia Švandová.
Nyní vědci společně připravují nový výzkumný projekt, který by se měl věnovat aktuálním tématům zohledňující především obnovitelné hospodářství a využití obnovitelných zdrojů. Dr. Jacopo Profili také využil příležitosti prohlédnout si moderní laboratoře ÚFTP, které na něj, podle jeho slov, udělaly velmi dobrý dojem. V rámci svého pobytu také jednal s různými kolegy z ÚFTP a snažil se nalézt další průnik odborných témat pro možné budoucí spolupráce.
Více článků
-
O tenkých vrstvách a aktuálních směrech jejich výzkumu se diskutovalo na letošním workshopu Heart of Europe, který se konal na půdě Přírodovědecké fakulty MU začátkem dubna. Každoročně se takto setkávají výzkumné skupiny zabývající se materiály a magnetronovým naprašováním z TU Wien, PVDLab sekce Depozice tenkých vrstev a nanostruktur ÚFTP a Univerzity Komenského v Bratislavě. Letošní setkání přineslo nejen nové výsledky a diskuze, ale také i nové vzájemné spolupráce.
-
Žahavé a žláznaté trichomy rostlin a mikroskopie
Žahavé a žláznaté trichomy chrání rostliny před býložravci. Stavbu těchto typů trichomů lze dokonale pozorovat elektronovým mikroskopem. Studuj elektronovou mikroskopii!