Kanadský vědec dr. Jacopo Profili na návštěvě ÚFTP a centra CEPLANT

Poslední lednový týden dorazil na Ústav fyziky a technologií plazmatu a centrum CEPLANT kanadský vědec dr. Jacopo Profili. Původem vystudovaný chemik se nyní v Kanadě věnuje přípravě a úpravám materiálů pomocí výbojů v plynech. V rámci projektu INNOLEC přednesl přednášku o bariérovém dielektrickém výboji a jeho využití při výrobě organosilikonových vrstev.

7. 2. 2024 Tereza Schmidtová

Dr. Jacopo Profili z kanadské Université Laval navštívil na konci ledna Ústav fyziky a technologií plazmatu a centrum CEPLANT. V rámci projektu INNOLEC, dr. Profili přednesl 1. února 2024 přednášku “Organosilicon coatings made by a dielectric barrier discharge at atmospheric pressure: toward a better understanding of the fragmentation processes”. Na jeho obecnou a přehledovou přednášku dorazili vědci a studenti napříč výzkumnými skupinami ÚFTP. Právě společný zájem o bariérové povrchové výboje a organosilikonové vrstvy spojuje výzkum kanadských kolegů s vědci z ÚFTP.

Dr. Jacopo Profili přijel na pozvání svého kolegy Mgr. Jakuba Kelara, Ph.D. z výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace. Minulý rok spolu navázali aktivní spolupráci. Dr. Kelar je zvaným výzkumníkem ve vědecké skupině, ve které působí dr. Profili. Dr. Kelar jako pozvaný výzkumník v loni navštívil pracoviště kanadských kolegů v Québecu. V současnosti je na dlouhodobém zahraničním pobytu u dr. Profiliho magisterská studentka Fyziky plazmatu a nanotechnologií Bc. Lucia Švandová.

Nyní vědci společně připravují nový výzkumný projekt, který by se měl věnovat aktuálním tématům zohledňující především obnovitelné hospodářství a využití obnovitelných zdrojů. Dr. Jacopo Profili také využil příležitosti prohlédnout si moderní laboratoře ÚFTP, které na něj, podle jeho slov, udělaly velmi dobrý dojem. V rámci svého pobytu také jednal s různými kolegy z ÚFTP a snažil se nalézt další průnik odborných témat pro možné budoucí spolupráce.