Nové projekty ÚFTP na konci roku 2023

Ke konci letošního roku byly schváleny dva nové projekty vědcům z Ústavu fyziky a technologií plazmatu. Jedním je projekt doc. Tomáše Homoly na problematiku perovskitových solárních článků a dalším je projekt doc. Pavla Sťahela na téma nové technologie CaviPlasma.

21. 12. 2023 Tereza Schmidtová

Od 1. října je v řešení nový mezinárodní projekt doc. RNDr. Tomáše Homoly, PhD. z výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace ÚFTP a centra CEPLANT. Projekt s názvem „Beyond 27% perovskite solar cells: A deep study based on in-situ charge dynamics and crystal growth kinetics“ je financován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci výzvy V4+Korea. Projekt je realizován ve spolupráci s Fyzikálním ústavem AV ČR, Slovenskou Akadémiou vied, University of Szeged v Maďarsku a Hanyang University v Jižní Koreji. Hlavním cílem projektu je připravit solární články s vysokou účinnosti a stabilitou a umožnit jejich komerční využití. Tento výzkum přispěje k dalšímu pokroku v široké oblasti perovskitové optoelektroniky, jako jsou LED diody a fotodetektory. Projekt bude v řešení až do září 2026.

Dalším nově schváleným projektem je „CaviPlasma: širokospektrální velkoobjemová dekontaminační plazmová technologie pro IZS“ doc. Mgr. Pavla Sťahela, Ph.D. z výzkumné skupiny Aplikovaná plazmochemie ÚFTP. Tento projekt bude realizován od ledna 2024 do prosince 2026. Projekt bude financován z grantových prostředků Ministerstva vnitra ČR (výzva SECTECH) a bude řešen ve spolupráci s Botanickým ústavem AV ČR, Vysokým učením technickým v Brně a soukromou společností ORYX – CZ, s.r.o.. Doc. Sťahel se se svými kolegy bude věnovat implementaci nově vyvinuté technologie CaviPlasma při dekontaminaci látek pro CBRN (chemická, biologická, radiologická a jaderná obrana). Nově budou technologii testovat na cyanobakteriích a cyanotoxinech.