Nový spektrofotometr rozšíří možnosti optické charakterizace tenkých vrstev a povrchů pevných látek
V průběhu listopadu 2023 rozšířil flotilu přístrojů ÚFTP pro optickou charakterizaci nový spektrofotometr Lambda 1050+ firmy Perkin Elmer.

Výzkumná skupina Optika tenkých vrstev a povrchů tenkých látek z Ústavu fyziky a technologií plazmatu vedená prof. Ivanem Ohlídalem zakoupila z investičních prostředků ústavu nový spektrofotometr.
Jedná se o spektrofotometr Perkin Elmer Lambda 1050+ pro blízkou infračervenou, viditelnou a ultrafialovou oblast spektra. Přístroj poslouží jako náhrada starého, již dosluhujícího, spektrofotometru. Nový spektrometr byl dodán a uveden do provozu v listopadu 2023. S užitím kombinace fotonásobiče a detektorů InGaAs a PbS je schopen pokrýt oblast od 175 nm do 3300 nm (0,38 eV - 7 eV). Spektrofotometr ve dvoukanálovém provedení je vybaven dvojitým (spřaženým) monochromátorem pro dosažení vysoké přesnosti. U vrstev nanesených na rovinných substrátech lze měřit propustnost a s užitím reflexních přístavků i odrazivost při úhlu dopadu 6°. Provádět měření s tekutinami je možné s použitím kyvet.
Tento spektrofotometr doplňuje řadu dalších přístrojů v optické laboratoři - spektrofotometr typu FTIR pro infračervenou oblast a trojici elipsometrů pokrývající spektrální obor od vzdálené infračervené oblasti až po vakuovou ultrafialovou oblast. Vysoká přesnost spektrofotometru spolu s možností kombinovat získaná data s měřeními z dalších přístrojů umožní další posun v kvalitě výzkumu na Ústavu fyziky a technologií plazmatu. Nový spektrometr budou využívat nejen vědci z ústavu, ale i studenti v rámci praktik a závěrečných prací. Díky smluvnímu výzkumu lze zpřístupnit přístroj i externím subjektům.
Chtěli byste tento nový přístroj použít při vašem výzkumu? Rádi byste si v rámci studia vyzkoušeli práci na tomto nebo jiném přístroji v optické laboratoři? Neváhejte oslovit některého z členů výzkumné skupiny Optiky tenkých vrstev a povrchů tenkých látek, např. dr. Jiřího Vohánku.
Více článků
-
Ústav fyziky a technologií plazmatu a centrum CEPLANT hostili 9. a 10. dubna 2025 INNOLEC přednášku na téma „Crystal Symmetry and X-ray Crystallography,“ vedenou váženým profesorem Peterem Roglem, vedoucím skupiny Christian Doppler Laboratory (CPL) for Thermoelectrics na Institute of Materials Chemistry & Research, Univeristy of Vienna. Ten přijal pozvání docentky Vilmy Buršíkové. Soubor tří po sobě navazujících přednášek účastníkům poskytl ucelený pohled na problematiku rentgenové analýzy krystalické struktury pevných látek.
-
Global Winner of The Earth Prize 2025
Obrovský úspěch Anny Podmanické (19) a Tomáše Čermáka (18) – Tito mladí studenti se stali celosvětovými vítězi Global Winner of The Earth Prize 2025! Inovativní řešení pro úpravu vody PURA využívá plazmovou technologii k čištění vody od antibiotik a odolných bakterií. Jejich systém nabízí energeticky úsporné a nákladově efektivní řešení s potenciálem globálního dopadu.