Podávání návrhů projektů do veřejných soutěží GAČR skončilo 7. dubna 2022. Vědci z Ústavu fyzikální elektroniky projevili o nejnovější výzvy velký zájem. Celkem podali rekordních 21 projektů! Jeden z projektů byl předložen do výzvy LA Weave, která je zaměřena na mezinárodní spolupráci, konkrétně se jednalo o spolupráci s Polskem. Zbývajících 20 projektů bylo předloženo do výzvy Standardní projekty.
V rámci Standardních projektů přesně polovina projektů byla podána bez dalšího spolunavrhovatele. Vědečtí pracovníci z ÚFE tak v případě realizace budou jedinými řešiteli projektů. U sedmi projektů navrhovaných více partnery převažuje role ÚFE jako spolunavrhovatele. V případě dvou projektů je ÚFE hlavním navrhovatelem. Nejčastějšími partnery ÚFE v rámci společně podávaných projektů jsou VUT, ČVUT, Karlova univerzita a dílčí ústavy AV ČR. Jeden projekt předkládaný do výzvy Standardních projektů byl koordinován Ústavem chemie PřF MU.
V současné době probíhá ještě příprava dalšího mezinárodního projektu ve spolupráci s německou vědeckou institucí Fraunhofer-Gesellschaft a centrem HiLASE. Projekt bude předložen do výzvy LA Weave, která na německé straně nemá stanoven termín pro příjem projektů.
Podané projekty za Ústav fyzikální elektroniky tvoří 20 % z celkového počtu návrhů podaných na naší fakultě. Za Přírodovědeckou fakultu bylo podáno 104 projektů do Standardních projektů, což je skoro 40 % podaných návrhů celé Masarykovy univerzity. Za univerzitu totiž bylo podáno 271 projektů do výzvy Standardní projekty a celkem se jednalo o 343 projektů za celou MU.
Výsledky letošních veřejných soutěží zveřejní GAČR dne 2. prosince 2022.
Pokud se chcete dozvědět více o grantových projektech, podívejte se na novou příručku GAČR pro začínající vědce. Příručka vás přehledně provede všemi nejdůležitějšími informacemi týkajících se grantové podpory.
Autor: Pavlína Slavíková a Tereza Schmidtová