Výzkumný pobyt dr. Čecha na univerzitě v rakouském Innsbrucku

Možnost získat nové zkušenosti v přístupu ke vzdělávání učitelů a pokračovat ve výzkumu diagnostiky nové plazmové technologie CaviPlasma využil náš kolega Mgr. Jan Čech, Ph.D. z výzkumné skupiny Aplikovaná plazmochemie ÚFTP.

11. 1. 2024 Tereza Schmidtová

Mgr. Jan Čech, Ph.D. z výzkumné skupiny Aplikovaná plazmochemie Ústavu fyziky a technologií plazmatu strávil měsíc listopad na Univerzitě v rakouském Innsbrucku (Leopold-Franzens-Universität Innsbruck). Tématem jeho pobytu byla diagnostika patentované plazmové technologie CaviPlasma, kterou vědci z výzkumné skupiny vyvíjí, spojená s přípravou publikace. Součástí byly odborné diskuze i plánování dalších experimentů, nových měření a testování. V rámci výzkumného pobytu přednesl pro celý hostující institut přednášku o technologii CaviPlasma a aplikacích.

Na výzkumný pobyt vyjel dr. Čech s podporou výzkumného projektu Přírodovědecké fakulty a projektu podpory kariérního růstu na Pedagogické fakultě MU, na které dlouhodobě působí a vyučuje fyziku studentům, kteří se stanou budoucími učiteli fyziky. “Díky této podpoře jsem měl možnost diskutovat s rakouskými kolegy o metodách přípravy učitelů fyziky a jejich zkušenosti s výukou si přivézt zpátky. Překvapilo mě, že se potýkají se stejnými problémy se vzděláváním učitelů jako my i přes úplně jiný vzdělávací rámec,” komentuje dr. Čech.