Noc vědců 2022
-
30. září 2022
18:00 – 23:59 - areál Kotlářská 2, PřF MU
Zveme vás na Noc vědců! Zastavte se u stánků pořádaných jednotlivými fyzikálními ústavy.
Ústav fyzikální elektroniky
- Dílna s experimenty na téma „Zrak a sluch” - budova 6, místnost F2 - Kolegové ze sekce Didaktika fyziky vám pomocí experimentů pomohou pochopit fungování lidského zraku a sluchu. Vyzkoušíte si, jaké schopnosti lidský zrak má. Zjistíte například, kam sahá citlivost vašeho oka v červené a modré oblasti směrem ke dlouhým a krátkým vlnovým délkám, jaká je časová a prostorová rozlišovací schopnost vašeho zraku anebo jestli jste schopni rozpoznat polarizaci světla. Komu nebude dělat problém být ve tmě půl hodiny, ten si bude moct změřit, kolik fotonů potřebuje jeho oko k vyvolání světelného vjemu. Otestujete si také váš sluch. Zjistíte například, jaký nejnižší a nejvyšší tón ještě slyšíte, jaký nejmenší frekvenční interval ještě rozeznáte a jak vnímáte intenzitu zvuku. Vyzkoušíte si, jak by ladila hudba při velmi (nehudebně) vysokých tónech.
-
Proč vidíme viditelné světlo - budova 6, místnost F1 - začátek přednášek v 19:00 a 20:30 - Doc. Zdeněk Bochníček přednese zajímavou přednášku o omezení lidského oka vidět pouze viditelné světlo. Lidé dlouho vědí, že viditelné světlo je jen úzká oblast ze širokého spektra elektromagnetického vlnění. Ale proč právě tato část elektromagnetického spektra byla evolucí vybrána jako „viditelná“? Byla to jen náhoda anebo pro to existují fyzikální důvody? Zřejmě druhá odpověď je ta správná a v přednášce bude podložína fyzikálními argumenty. Přednáška bude doplněna řadou názorných experimentů.
-
Ukázky experimentů aplikovatelných v průmyslovém světě - nádvoří před budovou 7 - Krytá stanoviště na vás budou čekat před budovou č.7. Na co se můžete těšit? Naši kolegové Zlata Kelar Tučeková, Jakub Kelar a studenti Roman Přibyl a Lucia Švandová vám představí vědu a výzkum na ÚFE praktickými ukázkami. Mezi ukázkami najdete aplikace fyziky v praxi včetně různých plazmových zdrojů. Právě plazma generované plazmovými výboji si můžete nejen vychutnat očima, ale můžete si na ně přímo sáhnout! Expozice bude v češtině i angličtině a budete mít příležitost vyhrát i drobné věcné ceny.
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky nabídne program v budově č. 6. a těšit se můžete na:
- Kochání vesmírem – Díky vývoji kamer a počítačové grafiky můžeme dnes nahlédnout do míst, o kterých lidé v minulém století mohli jen snít. Přijďte se pokochat krátkým sestřihem toho nejlepšího, co jsme zatím mohli vidět.
- Vesmírný audiokvíz – Vesmírné objekty na obrázku rozezná kde kdo, ale poznat vesmírné objekty podle zvuku dokáží jen ti nejzcestovalejší galaktičtí stopaři. Přijďte si vyzkoušet jak na tom jste ;).
- 3D astrokvíz – Naše 3D tiskárna si pro vás připravila několik záludných modelů a je jen na Vás, abyste pouhým hmatem uhádli, co držíte. Desinfekce zdarma! ;)
- Astrokvízy, kvarkový puzzle a skládačka – Čeká na vás astronomický kvíz ve třech obtížnostech, poznávačka souhvězdí a vesmírných objektů, kvarková stavebnice, ze které můžete poskládat třeba atom helia a dřevěná skládačka Saturnu nejen pro dorost.
- Pozorování noční oblohy – V případě bezoblačného počasí se naším dalekohledem můžete podívat na vše, co brněnská obloha dovolí. Těšit se můžete např. na Saturnovy prstence, Jupiterovu pásovitou atmosféru, jasné otevřené hvězdokupy a další objekty s odborným komentářem.
Sdílení události