Noc vědců 2024
-
27. září 2024
18:00 – 23:59 - Budova 6, 7 a 9, areál Kotlářská 2, Přírorodovědecká fakulta, MU
Noc vědců je akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci proplouvají laboratořemi, přednáškovými místnostmi a vybuchujícími experimenty. Děti, dospělí, senioři, každý zapálený pro vědu je vítaný. Setkejte se s našimi vědci a oni vás naučí vědu milovat. V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi.
Zveme vás na Noc vědců 2024! Zastavte se u stánků pořádaných jednotlivými fyzikálními ústavy:
Chladné hrátky s formou látky
Hmota se může nacházet v různých fázích. Některé z nich, jako je pevná, kapalná nebo plynná fáze, umíme rozlišit pouhým okem, zatímco jiné fáze hmoty rozlišíme až pomocí šikovně vymyšlených experimentů. Příkladem takových fází jsou magnetická a nemagnetická fáze nebo supravodivá a nesupravodivá fáze. Na našem stanovišti si ukážeme, jakými různými způsoby můžeme dospět k přeměnám mezi fázemi, jaké zajímavé fyzikální jevy jsou s nimi spojeny a při prohlídce laboratoře si povíme, jak lze hmotu a její přeměnu studovat pomocí špičkových přístrojů.
Jak polovodiče proměnily svět
Příběh polovodičů, lemován objevem zákonitostí mikrosvěta tolik odlišných od běžné lidské zkušenosti, vyústil v zásadní proměnu našeho chápání světa a v neméně zásadní proměnu světa samotného. Uměle vytvořené struktury na bázi polovodičů dnes umožňují uchovávat a zpracovávat dříve nepředstavitelné množství informací, ale také dříve nemyslitelné množství informací v podobě nejrůznějších senzorů a detektorů získávat a na dálku přenášet. Až díky polovodičům přestalo být umělé světlo energeticky nákladnou vzácností.
Manhattan
Svět kolem nás můžeme popsat jen pár desítkami fyzikálních rovnic. Některé popisují jevy, které zažíváme denně na vlastní kůži a můžou se zdát poněkud nudné. Existují ale i rovnice, které už na papíře vyvolávají úžas a jejich aplikace přináší hlavně děs. Přijďte se dozvědět víc o setkání člověka s nejděsivější proměnou ve fyzice.
Vhodné od 12 let.
Vesmírné korálky
Změna programu z původně plánováného "Namíchejte si svůj vesmírný nápoj!"
Přesná podoba nitra mnoha vesmírných objektů je stále zahalena tajemstvím. Máme však simulace, které alespoň rámcově určují, co můžeme čekat. Přijďte realizovat vlastní model některého z vesmírných objektů a je jen na vás, zda se budete držet námi navrženého receptu nebo zda si vytvoříte vlastní. Podmínkou ale je, že si svůj model vypijete! Dodané ingredience budou nealkoholické.
Astrofyzikální hrátky
Skládačky, kvízy, poznávačky... Už tradičně si s pomocí našich studentů můžete otestovat vaše astrofyzikální znalosti.
Vesmírné kochání
Odpočinkové posezení s projekcí těch nejpěknějších vesmírných obrázků a animací. A kdo ví, možná se to opět zvrtne v nějakou přednášku.
Proměny plazmatu
Plazmochemická laboratoř na ÚTFP se zaměřuje na inovativní plazmové technologie a zařízení pro úpravu povrchů materiálů. V rámci Noci vědců 2024 Vám proto chceme představit několik prototypů plazmových zdrojů a příklady jejich praktického využití v laboratoři, ale také u našich průmyslových partnerů z celého světa. Kromě toho Vám rádi vysvětlíme, jak se plazmové úpravy povrchů rozmanitých materiálů realizují a proč jsou plazmové technologie pro průmysl atraktivní. Nebude chybět ani pokus s několika materiály a měření efektu plazmové úpravy.
Proměna tenkými vrstvami
Jak z obyčejného mobilu udělat téměř nerozbitný? Jak obyčejné brýle proměnit na antireflexní a samozatmavovací? Jak z levných šperků udělat zlaté? Jak snížit spotřebu a zvýšit výkon auta? Odpovědí jsou tenké vrstvy. Jak tenké jsou? Kde se s nimi můžete setkat? Jak je lze vyrobit? Navštivte vědce z Ústavu fyziky a technologií plazmatu, a dozvíte se, jak mění svět.
Proměny pod elektronovým mikroskopem – exkurze
Proměny, které jsou pro lidské oko příliš malé, skvěle zobrazí elektronový mikroskop. Vodní kámen vzniklý v potrubí je jiný než v rychlovarné konvici. Špona má tvary daleko elegantnější než obráběný kus železa, skořápka vejce ani zdaleka nepřipomíná peříčko, pylové zrno nemá tvar semínka. A co teprve proměny technologické! Tenké vrstvy na řezných nástrojích se obrušují, plazmatem aktivovaný povrch není zcela hladký, grafen a grafenoxid jsou bratři, kteří jsou tak rozdílní, jak jen sourozenci mohou být. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči.
Proměny pod elektronovým mikroskopem – 3D promítání
Proměny si v detailu můžeme zobrazit pomocí elektronového mikroskopu. Už jste někdy někdy viděli 3D snímek z elektronového mikroskopu? Náš přístroj to dokáže. Přijďte se podívat a žasněte s námi nad tím, co dokáže příroda i šikovné lidské ruce. Užijte si dech beroucí pohledy do mikrosvěta pohodlně při komentovaném promítaní.
Komentované promítání v 19:00 a 21:00 v posluchárně F1.
Sdílení události