Noc vědců – šetrně k planetě

  • 27. září 2019
    18:00 – 23:59

Noc, na kterou nezapomenete

Pro děti i dospělé · vstup zdarma · 27. září 2019


Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci si hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět.
Každý rok má program jedno společné téma - letos "šetrně k planetě".

Video upoutavka Noc Vědců 2019


Ústavy fyziky na Masarykově univerzitě pro vás připravili tento program:

    • Experiment: Astronomické pozorování
      Na Kraví hoře se nachází observatoř MU v níž je umístěn největší dalekohled na Moravě. V průběhu celé Noci vědců budou na observatoři probíhat krátké exkurze. Pokud bude bezoblačné počasí, tak se můžete těšit na živou ukázku práce s dalekohledem. V případě dobrého počasí bude vedle kopule rovněž vystavena i naše mobilní observatoř, se kterou pozorují hlavně studenti. Její obsluha vám vysvětlí co takové astronomické pozorování obnáší a když budete mít zájem, tak vám pořídí astrofotografii objektu dle vašeho výběru.
    • Experiment: Plazma a moderní úpravy povrchů materiálů aneb „kouzlení s výboji“
      Prezentace „Plazmatu a moderní úpravy povrchů materiálů“ bude uspořádána formou výstavy prototypů inovativních plazmových zdrojů. Tato výstava bude doplněna postery a doprovázena výkladem a prezentací (PowerPoint) promítající bližší informace k prototypům a videa z pokusů v laboratoři a ze spolupráce s našimi průmyslovými partnery z aplikační sféry. Zároveň budou návštěvníkům předvedeny pokusy s úpravou povrchu materiálu a měření efektu plazmové úpravy.
    • Přednáška: Čeho se ve Vaší domácnosti "dotkly" plazmové technologie
      Formou spojené prezentace Plazmochemické laboratoře a PVD laboratoře na Ústavu fyzikální elektroniky Vám představíme výzkum a vývoj plazmových technologií a zdrojů pro průmyslové partnery z České republiky a celého světa. Objasníme Vám, jak plazmové technologie napomáhají při výrobních postupech výrobků pro běžné uživatele a tedy možná i Vaší domácnost. Sami budete překvapeni, kolik výrobků, kromě zářivek a plazmových televizí, se "dotklo" plazmových technologií. Přednáška každé dvě hodiny.
    • Experiment: Příprava vlastního povlaku na moderním depozičním zařízení
      Plazmové technologie jsou v průmyslu nenahraditelné. Jednou z možných plazmových aplikací je příprava tenkých povlaků, které výrazně zlepšují užitné vlastnosti nástrojů, jako například jejich životnost či tvrdost. Návštěvníci laboratoře PVD technologií si budou moci prohlédnout ukázky různých povlaků a přístrojové vybavení laboratoře. Seznámí se s principem magnetronového naprašování a připraví si vlastní povlak na moderním povlakovacím zařízení.
  • Program pro děti: Hry a kvízy na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky
    Nejlépe se člověk něco naučí, když si svoje znalosti vyzkouší aplikovat. Přijďte zkusit poznávání astronomických objektů a souhvězdí, kvarkový puzzle, skládačku Saturnu a astronomický kvíz ve 3 obtížnostech.

  • Přednáška: Jak jedinečná je Země? Přednáška Dr. Marka Skarky
    Jednou z mála věci, kterou máme jistou, je fakt, že naše planeta nebude obyvatelná věčně. Ať už její podmínky změní člověk, srážka s planetkou nebo Slunce ve svých závěrečných stádiích vývoje, tak jednou přijde čas, kdy se budeme muset poohlédnout po novém domově. Známe nějaké planety, které by mohly být kandidáty na Zemi číslo 2? Co všechno taková planeta musí splňovat, aby se na ni člověku dařilo? Tyto a další otázky zodpoví odborník na exoplanety Dr. Marek Skarka.
  • Experimenty: Fyzika a lidské tělo
    Člověk fyzikální zákony sice objevil a zformuloval, ale nikdy se mu nepodařilo a nepodaří osvobodit se z jejich područí. Lidský zrak, sluch, fyzické schopnosti, to vše je omezeno platností přírodních zákonů. Na našich stanovištích budeme zkoumat vlastnosti lidského těla. V řadě interaktivních experimentů prozkoumáte své oči a uši, změříte sílu svalů, kapacitu plic a mnoho dalšího.

Galerie Noc Vědců 2018:

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info