Začni s vědou! 4

  • 24. února – 7. března 2025
  • budova 2, 6, 7, 9 areálu PřF, Kotlářská 2

Ústavy fyziky nabízí individuální exkurze za vědou po svých laboratořích a prostorách. Jsou určené pro bakalářské studenty všech studijních oborů týkajících se fyziky, včetně učitelství. I ostatní zájemci jsou samozřejmě vítáni. Přihlašte a seznamte se s prací v laboratoři. Inspirujte se nebo si přímo vyberte obor a téma vaší bakalářské práce.

Exkurze budou probíhat od pondělí 24. února do pátku 7. března 2025.

Zpřístupnění laboratoře jsou rozmístěny v budovách 2, 6, 7 a 9 v areálu Přírodovědecké fakulty MU na Kotlářské. Rozpis jednotlivých laboratoří a přihlášení na daný čas najdete níže. Zakládáme si na individuálním přístupu. Nevyhovuje vám nabízený čas vámi vybrané laboratoře? Nevadí. Napište nám na tschmidtova(zavináč)sci.muni.cz a domluvíme se.

Laboratoř mikrovlnného a vysokofrekvenčního plazmatu

V naší laboratoři vytváříme grafénové nanomateriály, vrstvy i diamantu podobné materiály s neobyčejnými vlastnostmi. Studujeme nestability a samoorganizace v mikrovlnném a vysokofrekvenčním plazmatu a také role vysokoteplotních chemických reakcí při ohřívaní plazmatu. Diagnostikou plazmatu nahlížíme do nitra ionizovaného plynu.

Mikrovlnná laboratoř (budova 2, místnost -01021) bude otevřena:
PO 24.2. a 3.3. 13:00 - 14:00
ÚT 25.2. a 4.3. 13:00 - 15:00
ST 26.2. a 5.3. 09:00 - 11:00
ČT 27.2. a 6.3. 14:00 - 16:00
PÁ 28.2. a 7.3. 09:00 - 11:00
Sraz před budovou č.2 u vrátnice. Délka exkurze odhadem asi 30 minut. Určeno pro skupiny o počtu maximálně 5 studentů.

Přihlašování na exkurze do mikrovlnné a VF laboratoře

Laboratoře magnetronového naprašování

Ve výzkumu na poli tenkých vrstev se zaměřujeme jak na základní tak i aplikovaný výzkum a to v oblasti materiálů připravených magnetronovým naprašováním. Zabýváme se širokým spektrem povlaků, které můžou posunout dopředu současný stav poznání primárně ve strojírenství a udržitelné produkci a skladování obnovitelné energie. V základním výzkumu se zaměřujeme na fundamentální studium procesu depozice tenkých vrstev a detailní porozumění vztahu mezi strukturou a vlastnostmi deponovaných materiálů. Ve aplikovaném výzkumu usilujeme o přípravu vrstev s požadovaným složením a vnitřní strukturou, které pak vykazují unikátní kombinaci žádoucích vlastností. Náš výzkum je multidisciplinární – při řešení vědeckých úkolů se vypořádáváme s problémy nejen z oblasti fyziky plazmatu a elektrických výbojů, ale i z plazmochemie, fyziky tenkých vrstev, fyziky pevných látek a materiálové chemie.

Přijď k nám! Více informací na pvdlab.cz.

Tenké vrstvy – příprava, analýza a simulace
ST 26.02. 13:00
ČT 27.02. 09:30
PÁ 28.02. 13:00
ST 05.03. 13:00
ČT 06.03. 09:30
PÁ 07.03. 13:00

Diagnostika a modelování depozičního procesu
ST 26.02. 13:30
ČT 27.02. 10:00
PÁ 28.02. 13:30
ST 05.03. 13:30
ČT 06.03. 10:00
PÁ 07.03. 13:30

Exkurze do magnetronové laboratoře (budova 6, místnost -01010 nebo -01012) budou trvat odhadem asi 30 minut. Určeno pro skupiny o počtu maximálně 5 studentů.

Přihlašování na exkurze do magnetronových laboratoří

Laboratoř elektronové mikroskopie

Chcete vstoupit do nanosvěta a žasnout nad jeho rozmanitostí? Sledovat stopu po výboji, nahlédnout dovnitř zdánlivě všedních věcí a uvíznout ve fascinující pavučině poznání? SEM - Skenovací elektronový mikroskop FEG SEM Mira 3 je tu právě pro Vás! Dotkněte se vědy vlastníma rukama!

SEM laboratoř (budova 6, místnost -01029) bude otevřena:
ÚT 25.2. 13:00 - 15:00
ČT 27.2. 11:00 - 13:00
ČT 6.3. 13:00 - 15:00
PÁ 7.3. 08:00 - 12:00
Délka exkurze je orientačně 60 minut. Určeno pro skupiny o počtu maximálně 5 studentů.

Přihlašování na exkurze do laboratoře elektronové mikroskopie

Teorie silně korelovaných materiálů

Elektrony v materiálech tvoří Fermiho moře. Když do něj přidáme další elektron, ostatní elektrony na to reagují tak, že se „rozestoupí“ odpuzovány coulombickou interakcí. Tím se změní jejich rozložení, což vyvolá změnu jejich elektrického pole, na kterou elektrony opět reagují. A tak pořád dál. Navíc jsou elektrony nerozlišitelné. Hlava to nebere, ale přesně tak se chovají elektrony v silně korelovaných materiálech. Zajímá Vás, jak takové chování matematicky popsat? Co jde reálně numericky modelovat a spočítat? A na kolik se takové výpočty shodují s experimentálními měřeními?

U Jana Kuneše v „laboratoři“ uvidíte základní vybavení teoretika jako je tužka, notebook, gauč a koš na odpadky. Ukáže Vám příklady zajímavých materiálů a jejich vlastností, které se v poslední době dostaly i do titulků velkých časopisů. Navíc si můžete zahrát na boha a v počítači zkusit věci, které v reálu nejdou. Třeba co se stane, když vypneme interakci mezi elektrony nebo ji naopak desetkrát zesílíme.

Pracovna J. Kuneše, Kotlářská, budova 9, místnost 02016
ST 26.2. 09:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00
ST 5.3. 09:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00
Délka exkurze je orientačně 30 minut.

Přihlašování na seznámení s teorií silně korelovaných materiálů

Laboratoř optické analýzy

Už jste se v praktiku potkali s úlohou určení optických vlastností a tloušťky tenké vrstvy? Přišlo vám to příliš lehké? Nudné? Ptali jste se, k čemu to je? Tak se přijďte podívat k nám do laboratoře optiky tenkých vrstev a uvidíte, že tato oblast fyziky je nejen potřebná, ale i velmi zajímavá.

Tenké vrstvy jsou všude. Každý foťák, každé brýle, každý displej nějaké tenké vrstvy (často multi-vrstvy) obsahuje, ať už ochranné nebo takové, které zlepšují optické vlastnosti jednotlivých prvků. A každý přece chceme aby kupříkladu foťák fotil co nejlépe. V realitě to ale není tak lehké, jak jste si zkusili v praktiku. Tyto vrstvy mohou mít mnoho defektů (drsnosti povrchů, tloušťkové neuniformity, optické nehomogenity, a mnoho dalších) a s tím je potřeba se vypořádat.

U nás v laboratoři uvidíte několik elipsometrů a spektrofotometrů, které k optické charakterizaci používáme. Vyzkoušíte si jejich obsluhu, změříte si na nich nějakou jednoduchou optickou vrstvu a data společně zpracujeme.

Webové stránky vědecké skupiny Optika tenkých vrstev a povrchů pevných látek

Optická laboratoř (budova 7, místnost 02009) bude otevřena:
PO 24.2. 12:00
ÚT 25.2. 14:00
ST 5.3. 14:00
Délka exkurze 50 minut. Určeno pro skupiny o počtu maximálně 8 studentů.

Přihlašování na exkurze do laboratoře optické analýzy

Laserová laboratoř

Naše lasery jsou velké, drahé, rychlé, výkonné, barevné a samozřejmě také užitečné. Používáme je na diagnostiku plazmatu. Pomocí metody laserem indukované fluorescence detekujeme reaktivní částice, pomocí metody EFISH měříme elektrické pole. Nasaďte ochranné brýle, otřete boty o rohožku a přijďte nás navštívit. Zájemce vezmeme i do laboratoře vysokofrekvenčních výbojů. A můžeme vám povědět i o dalších aktivitách, které provádí celá naše skupina Diagnostiky a modelování plazmatu, je jich spousta.
Laserová laboratoř (budova 6, místnost -01032) bude otevřena:

ČT 27.2. 13:00
ČT 6.3. 13:00
PÁ 7.3. 10:00
Odhadovaný čas exkurze je 30 min. Určeno pro skupiny o počtu maximálně 4 studentů.

Přihlašování na exkurze do laserové laboratoře

Laboratoř plazmových nanotechnologíí a bioaplikací

Nový plazmový systém, modifikace tenkých vrstev a plazmová redukce oxidu grafenu

Možná jste už naši velkou plazmovou laboratoř navštívili při některé z mnoha propagačních akcí. Tentokrát bychom vám rádi konkrétně přiblížili, čím se naše výzkumná skupina Plazmové nanotechnologie a bioaplikace zabývá. Pod vedením několika aktivních členů našeho vědeckého týmu se můžete ponořit do výzkumu nejen na teoretické úrovni, ale také v tématech úzce propojených s reálnými průmyslovými aplikacemi – a to nejen v České republice, ale i v celé Evropě a ve světě.

Hledáme mladé nadšené kolegy, kteří by se rádi zapojili do našeho výzkumu a přispěli k jeho dalšímu rozvoji. Věnujeme se například plazmové aktivaci povrchů za účelem zlepšení jejich vlastností – ať už jako samostatných materiálů, nebo klíčových složek kompozitů, které nacházejí uplatnění i v oblasti bezpečnosti osob a majetku. Pracujeme na dosud ne zcela objasněných interakcích mezi sklem a různými materiály či látkami. Zkoumáme přípravu unikátních vrstev pomocí plazmových technologií, a to jak na plochých površích, tak i uvnitř dutých těles.

Naše badatelská vášeň nás rovněž přivedla ke studiu dielektrických bariérových výbojů, které položily základ našim dosavadním úspěchům. Významnou součástí našeho výzkumu je také zkoumání interakcí mezi plazmatem a různými vrstvami v kontaktu s živými organismy – v tomto ohledu úzce spolupracujeme s brněnskými mikrobiology.

Nabízená témata:

  • Plazmová depozice tenkých vrstev z kapalných prekurzorů
  • Charakterizace tenkých vrstev vytvořených plazmatem z kapalinových prekurzorů
  • Vliv plazmového výboje na adhezní vlastnosti polymerního substrátu
  • Studium efektu stárnutí plazmové úpravy polymerních materiálu
  • Studium vlivu dielektrických barierových výbojů na polymero-kovové sendvičové materiály
  • Studium generace plazmatem aktivovaného plynného média s vysokým obsahem ozonu a peroxidu vodíku
  • Čištění a aktivace povrchu flexibilního skla pomocí atmosférického plazmatu za účelem nanášení tenkých vrstev
  • Studium vlivu povrchové úpravy plazmatem generovaným za atmosférického tlaku na bezpečnostní vlastnosti vrstveného skla
  • Vliv plazmové úpravy aramidových vláken na zlepšení mechanických vlastností FRP kompozitů
  • Opracování osiva pomocí plazmové trysky za atmosférického tlaku
  • Porovnání různých metod zpracování optických emisních spekter
  • Studium parametrů plazmového zdroje pro chemické analýzy
  • Studium vlivu nového způsobu buzení dielektrického barierového výboje na konverzi CO2
  • Studium vlastností výboje buzeného duální frekvencí
  • Vliv dielektrické bariéry na interakce dielektrického výboje s teplocitlivým materiálem
  • Studium astronomického plazmatu v laboratorních podmínkách
  • Vplyv atmosférickej plazmy na optoelektronické vlastnosti organických vodivých vrstiev pripravených na flexibilnom skle
  • Štúdium funkcionalizácie polymérov pomocou neizotermickej plazmy generovanej pri atmosférickom tlaku
  • Porovnanie dielektrických bariérových výbojov za účelom výroby adhéznych listov pre ekologické aplikácie
Velká plazmochemická laboratoř (budova 7, místnost 01001) bude otevřena:

ST 26.2. 10:00
ČT 27.2. 10:00
ÚT 4.3. 10:00
ST 5.3. 10:00
ČT 6.3. 10:00
Odhadovaný čas exkurze je 60 min. Určeno pro skupiny o počtu maximálně 5 studentů.

Exkurze do Velké plazmochemické laboratoře (budova 7, místnost 01001) k následujícím specifickým tématům:

  • Studium nového plazmového systému pro povrchovou úpravu materiálů – Chceš se podílet na vývoji nového zdroje atmosférického plazmatu vhodného pro úpravu zakřivených, strukturovaných a 3D povrchů postaveného na bázi DCSBD technologie? Chceš studovat aplikace plazmatu? Chceš pracovat s robotem pro automatickou úpravu materiálů?
    • Témata pro studenty:
      1. Studium a vývoj nového plazmového zdroje pro generaci vyfukovaného DCSBD atmosférického plazmatu
      2. Studium aplikací plazmatu nového plazmového systému (DCSBD|jet) pro úpravu různých materiálů – polymerní vlákna, skelná vlákna, tkaniny
    • ÚT 25.2. 13:15 - 14:00 
    • ČT 27.2. 13:15 - 14:00 
    • ÚT 4.3. 13:15 - 14:00 
  • Studium ultrarychlé plazmatem iniciované redukce oxidu grafenu – Chceš se podílet na studiu a aplikacích patentem chráněné technologie ultra rychlé přípravy redukovaného oxidu grafenu a jeho unikátních aplikacích?
    • Témata pro studenty:
      1. Výroba rGO papírů a aerogelů, studium vlastností a stability materiálů
      2. Studium plazmatem iniciované redukce GO
      3. Aplikace rGO materiálů a nanokompozitů
      4. Využití rGO pro superkapacitory/baterie
      5. Využití rGO pro membrány pro čištění vody
    • ÚT 25.2. 12:30 - 13:15
    • ČT 27.2. 12:30 - 13:15
    • ÚT 4.3. 12:30 - 13:15
  • Plazmová modifikace a funkcionalizace tenkých vrstev – Chceš studovat aplikace atmosférického plazmatu pro depozici a funkcionalizaci tenkých vrstev? Chceš studovat a vyvíjet samočistící, ochranné vrstvy pro různé aplikace?
    • Témata pro studenty:
      1. Modifikace substrátů a tenkých vrstev atmosférickým plazmatem
      2. Depozice a funkcionalizace tenkých vrstev plazmatem
      3. Testování stability plazmatem modifikovaných tenkých ochranných flexibilních vrstev
    • ÚT 25.2. 14:00 - 14:30
    • ČT 27.2. 14:00 - 14:30
    • ÚT 4.3. 14:00 - 14:30

Přihlašování na exkurze do laboratoře plazmových nanotechnologíí a bioaplikací

Hmotné horké hvězdy s nízkou metalicitou

Bez popisku

Brankica Kubátová nabízí možnost seznámit se s výzkumem hmotných horkých hvězd:

Hmotné horké hvězdy s nízkou metalicitou Spektrální modelování použitím dat z Hubbleova dalekohledu a VLT.

Massive hot stars at low metallicity Spectral modelling using data from the Hubble and VLT telescopes.

ÚT 11.3. 10:00, 13:00 a 15:00
Místnost: FCom

Hmotné horké hvězdy s nízkou metalicitou

Exoplanety, hvězdná proměnnost a datová analýza

Bez popisku

Marek Starka vás seznámí s tématy souvisejícími s výzkumem exoplanet, hvězdné proměnnosti a možnostmi datové analýzy fotometrických a spektroskopických pozorování.

ST 12. 3. 14:00, 15:30 v místnosti FCom
ČT 13. 3. 9:00 v kuchyňce vedle F4
Délka bude odhadem 60 minut.

Exoplanety, hvězdná proměnnost a datová analýza

Laboratoř aplikované plazmochemie

V naší laboratoři vás seznámíme s novým konceptem CAVI plasma, technologií velkoobjemového čištění vody i aplikacemi elektrické a optické diagnostiky.

Laserová aplikované plazmochemie (budova 7, mísnost 01007) bude otevřena:
ÚT 4.3. 09:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00
ST 5.3. 09:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00
ČT 6.3. 09:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00
Délka exkurze je odhadem asi 30minut. Určeno pro skupiny o počtu maximálně 5 studentů.

Přihlašování na exkurze do laboratoře aplikované plazmochemie

Numerické modelování ve fyzice plazmatu

Láká vás využití výpočetního výkonu počítačů při řešení fyzikálních problémů? Chtěli byste si vyzkoušet vystavět počítačový model fyzikální reality ze základních stavebních bloků (tzn. jen s použitím běžných numerických knihoven) a nahlédnout tak pod pokličku řešení parciálních diferenciálních rovnic nebo simulací pohybu nabitých částic? Numerické modelování ve fyzice plazmatu vám nabízí možnost reálně si osahat a poodhalit jevy, které se skrývají za matematickým popisem nebo experimentálně měřitelnými veličinami.

Pracovna Mgr. Zdeňka Bonaventury, Ph.D. (budova 6, pracovna 02002):
ÚT 25.2. 14:00 - 16:00
ST 26.2. 14:00 - 16:00
ČT 27.2. 14:00 - 16:00
ÚT 4.3. 14:00 - 16:00
Délka exkurze 30 minut. Určeno pro skupiny o počtu maximálně 5 studentů.

Přihlašování na exkurze o numerickém modelování ve fyzice plazmatu

Nonlinear Electrodynamics and electromagnetic duality

Subhroneel Chakrabarti is going to tell you about investigations on generalizations of Maxwell's theory (for example, by including magnetic monopoles) and their quantum properties.

Friday 28. 2. 10:00, Kancelář 03007
Monday 3. 3. 10:00, Kancelář 03007
Wednesday 5. 3. 10:00, Kancelář 03007
Friday 7. 3. 10:00, Kancelář 03007

Nonlinear Electrodynamics and electromagnetic duality

Mathematical studies on Quantum Mechanics

Subhroneel Chakrabarti is going to tell you about studies on path integral formalism of constrained systems and interplay of quantum mechanics with principles of relativity.

Friday 28. 2. 10:00, Kancelář 03007
Monday 3. 3. 10:00, Kancelář 03007
Wednesday 5. 3. 10:00, Kancelář 03007
Friday 7. 3. 10:00, Kancelář 03007

Mathematical studies on Quantum Mechanics

Particles beyond fermions and bosons

Subhroneel Chakrabarti is going to tell you about investigations on very recent breakthrough of physical systems containing a completely new class of particles called paraparticles that are neither fermions or bosons.

Friday 28. 2. 10:00, Kancelář 03007
Monday 3. 3. 10:00, Kancelář 03007
Wednesday 5. 3. 10:00, Kancelář 03007
Friday 7. 3. 10:00, Kancelář 03007

Particles beyond fermions and bosons

Generalized symmetries in field theories

Subhroneel Chakrabarti is going to tell you about studies on recent discoveries and understanding of exotic symmetries in (quantum) field theories and their properties through concrete examples.

Friday 28. 2. 10:00, Kancelář 03007
Monday 3. 3. 10:00, Kancelář 03007
Wednesday 5. 3. 10:00, Kancelář 03007
Friday 7. 3. 10:00, Kancelář 03007

Generalized symmetries in field theories

General Relativity as an effective field theory

Subhroneel Chakrabarti is going to tell you about A study on how general theory of relativity can be regarded as a field theory and understanding the precise nature of the conflict between GR and its straightforward quantization.

Friday 28. 2. 10:00, Kancelář 03007
Monday 3. 3. 10:00, Kancelář 03007
Wednesday 5. 3. 10:00, Kancelář 03007
Friday 7. 3. 10:00, Kancelář 03007

General Relativity as an effective field theory

Laboratoř Ramanovy spektroskopie a biomolekul

Bez popisku

Ramanova spektroskopie jedinečným způsobem nahlíží krystalům a molekulám ‘pod pokličku’. Ať už se jedná o nové postupy při výrobě čipů, zkoumání účinnosti nově vyvíjených léčiv, monitorování biochemických procesů, či forenzní šetření omamných látek, před vibračním otiskem prstu se nikdo neschová.

Naší specialitou je příprava nanočástic, jejichž užití při měření posouvá díky efektu hromosvodu detekční limity hluboko pod konvenční hodnoty. Přijďte se podívat, naše laboratoř bude přístupná!

Stránky skupiny vibrační spektroskopie: http://www.physics.muni.cz/ufkl/Groups/sers.shtml

Ramanská laboratoř UFKL (budova 9, místnost 2025, dr. Hemzal) bude otevřena:
Út 4.3. 13:00
St 5.3. 13:00
Délka exkurze: 30 minut, určeno ideálně pro 3-5 zájemců.

Přihlašování do Ramanské laboratoře ÚFKL

Rentgenová laboratoř

V naší rentgenové laboratoři se zabýváme studiem krystalové či atomové struktury materiálů (například polovodičů), a to jak u rozměrných substrátů, tak i u tenkých vrstev, které též mohou obsahovat různé mikro- a nanostruktury.
Pomocí metod rentgenové difrakce, reflexe a dalších můžeme studovat například prostorové rozložení defektů uvnitř takovýchto struktur. Pomocí rentgenového záření se tok můžeme orientovat jak v přímém prostoru (absorpční radiografie a počítačová tomografie), tak I v reciprokém prostoru (rozptyl záření pod různými úhly pro studium defektů v materiálu).


Ukážeme vám, že naše laboratoř disponuje malými I velkými rentgenovými přístroji, zkonstruovanými vlastními silami i těmi komerčními.

Více informací o laboratoři https://www.physics.muni.cz/ufkl/equipment/XrayLabs.shtml

Rentgenová laboratoř (budova 9, přízemí) bude otevřena (společně s mikroskopickou laboratoří):
ST 5.3. 14:00
PÁ 7.3. 10:00

Přihlašování do Rentgenové laboratoře ÚFKL

Laboratoř elektronové a světelné mikroskopie ÚFKL

V naší mikroskopické laboratoři využíváme ke studiu pevných látek a dalších objektů a jejich mikrostrukturních vlastností optický digitální mikroskop a elektronový mikroskop. Pomocí různých kontrastních zobrazovacích technik je možné sledovat širokou škálu objektů a porovnávat zobrazení viditelným zářením a elektrony.

Ukážeme vám, jak vypadá moderní světelný digitální mikroskop, plně motorizovaný a počítačem řízený. Srovnat ho můžete se skenovacím elektronovým mikroskopem s duálním svazkem, který kromě elektronů používá i galiové ionty k zobrazování povrchu kladně nabitými částice a k opracování povrchu pro přípravu například příčných řezů.

Více informací o laboratoři https://www.physics.muni.cz/ufkl/equipment/ElectronMicroscopyLab.shtml

Laboratoř (budova 9, přízemí) bude otevřena (společně s rentgenovou laboratoří):
ST 5.3. 14:00
PÁ 7.3. 10:00

Přihlášení do Laboratoře elektronové a světelné mikroskopie ÚFKL

Čisté prostory pro polovodičové technologie aneb univerzitní čipárna

Čisté prostory pro křemíkovou technologii na ÚFKL jsou jedinečnou univerzitní čipárnou, kde díky třídě čistoty ISO 5 můžeme provádět i fotolitografii a další procesy pro výrobě čipů a mikroelektronických součástek. Laboratoř funguje již od roku 2006 a umožňuje připravovat součástky na 4“ (100 mm) deskách. Laboratoř je provozována ve spolupráci s firmou onsemi (v Rožnově pod Radhoštěm je jediná čipárna v ČR).

V roce 2025 připravujeme ve spolupráci s onsemi zásadní modernizaci přístrojového vybavení laboratoře, která umožní zpracovávat 6“ (150mm) křemíkové desky. Chcete dělat masky pro stepper a navrhovat součástky? Nebyla by to zajímavá bakalářská práce? A protože se hodně mluví i o karbidu křemíku, tak vám ho též ukážeme!

Více informací o laboratoři https://www.physics.muni.cz/ufkl/equipment/CleanRoom.shtml

Laboratoř (budova 9, přízemí) bude otevřena:
ST 5.3. 14:30
PÁ 7.3. 10:30

Čisté prostory pro polovodičové technologie aneb univerzitní čipárna

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info