2.2  Vazebná energie atomových jader

Měření hmotnosti atomových jader ukazují, že hmotnost jádra je menší, než odpovídá součtu hmotností volných nukleonů, z nichž je jádro složeno. Rozdíl hmotností, vyjádřených v energetických jednotkách, odpovídá vazebné energii, která drží nukleony v jádře. Tato energie odpovídá energii potřebné k rozdělení jádra X na Z protonů a N=A-Z neutronů tak, že jejich kinetická energie po rozdělení bude rovna nule. Vazebnou energii jádra ZAX budeme značit Ev(A,Z). Určujeme ji ze vztahu
Ev(A,Z)=(Zmp+Nmn-mx)c2,
(8)
kde mp, mn, mx jsou po řadě hmotnosti protonu, neutronu a jádra X. Vazebná energie dává informaci o stabilitě jádra.

Obdobně se zavádí separační energie Sp(A,Z), resp. Sn(A,Z) jako energie potřebná k oddělení nejslaběji vázaného protonu resp. neutronu z jádra.

Podle naší definice je vazebná energie Ev(A,Z) kladná. Položíme-li však hodnotu celkové energie E0 pro soustavu volných Z protonů a N neutronů při jejich kinetické energii T=0 J rovnu nule, bude energie Ex jádra X, které vzniklo z těchto nukleonů, záporná a bude rovna Ex=-Ev(A,Z). Vnitřní energie jádra tedy vzhledem k volným nukleonům s růstem vazebné energie klesá. Z předchozího plyne, že kdybychom tímto způsobem vytvořili jádro, uvolnila by se energie rovná vazebné energii. Ukážeme, že tomu tak skutečně je. Zmíněný děj by bylo možno zapsat jako
Zp+Nn®ZAX+Q,
kde Q je uvolněná energie. Tento proces ovšem musí splňovat zákon zachování energie. Platí proto
Zmpc2+Nmnc2=mxc2+Q,
odkud dostáváme
Q=(Zmp+Nmn-mx)c2=Ev(A,Z),
čímž je dokázáno naše předchozí tvrzení.

Vazebná energie e, která odpovídá vazebné energii Ev přepočtenou na jeden nukleon, je definována vztahem
e =  Ev(A,Z)

A
.
(9)
Vyneseme-li tuto energii jako funkci Z a N (viz obrázek 2), bude e dosahovat maximálních hodnot právě v oblasti stabilních jader.

Obrázek 2: Oblast stabilních nuklidů a různých typů radioaktivních přeměn. Převzato z [2].

Funkce Z(A), pro niž je e maximální, je určena přibližným vztahem
Z=  A

2+0,015·A[ 2/3]
(10)
a je nazývána linií stability (čára uprostřed pásu v obrázku 2). Na obě strany od linie stability e klesá a jádra se stávají b- nebo b+ radioaktivními4. Velmi daleko od linie stability pak může dojít k emisi protonu nebo neutronu. Oblast známých stabilních a radioaktivních jader je na obrázku 2 ohraničena slabou čarou. Měření ukazují, že vazebná energie Ev roste monotónně s hmotnostním číslem A, přičemž pro A ł 30 se závislost příliš neliší od přímky. Dobře je tato skutečnost vidět na obrázku 3, kde je pro jádra z linie stability vynesena vazebná energie e jako funkce hmotnostního čísla A. Z této závislosti lze usuzovat na některé vlastnosti jaderné interakce, o nichž se zmíníme později. Závislost e na A nám však ještě ukazuje, jak lze získat energii pomocí jaderných reakcí. Jsou dvě možné cesty: Jednak složením lehkých jader a vytvořením středně těžkého jádra, nebo rozdělením nejtěžších jader s A ł 200 na dvě jádra s A » 100.

Obrázek 3: Závislost střední vazebné energie nukleonu na nukleonovém čísle. Převzato z [2].

Předchozí kapitola Další kapitola


Poznámka:

4Jaderné přeměny jsou uvedeny v kapitole 2.5.