2.3  Jaderné síly

Protony a neutrony jsou v atomovém jádru stěsnány ve velmi malém prostoru a dá se proto očekávat, že zde mezi protony bude silné elektrostatické odpuzování. Kdyby nukleony nesvazovala nějaká síla, nemohlo by jádro vůbec držet pohromadě. Existence stabilních nuklidů a stálost jader radioaktivních nuklidů až do okamžiku přeměny však svědčí o tom, že mezi nukleony v jádře působí přitažlivé síly, které umožňují vzájemnou soudržnost souhlasně nabitých protonů a elektricky neutrálních neutronů. Tyto síly nazýváme jaderné síly, jejich podstatou je silná interakce.

Jaderné síly se uplatňují jen v oblasti jádra a mluvíme o nich proto jako o silách krátkého dosahu. Jaderné síly se projevují mezi nukleony pouze při vzdálenostech r Ł 1,5·10-15 m. Pro vzdálenosti r Ł 0,4·10-15 m jde o síly odpudivé, nad tyto vzdálenosti o síly přitažlivé.5

Informace o jaderných silách lze získat jak ze studia srážek částic, tak i z analýzy chování atomových jader. Další základní vlastnosti jaderných sil lze shrnout do několika následujících bodů:

Atomová jádra mají samozřejmě i další vlastnosti6, ty však přesahují rámec tohoto textu. Navíc při popisu atomových jader vystačíme s uvedenými vlastnostmi.

Jaderné síly můžeme popsat pomocí vhodného potenciálu. Na základě uvedených představ se můžeme pokusit v rámci kvantové mechaniky o výpočet vlastnosti atomového jádra. Vzhledem k tomu, že jde o soustavu mnoha částic a že není znám přesný tvar potenciálu jaderných sil, můžeme použít pouze přibližné metody. V prvním přiblížení můžeme uvažovat, že každý z nukleonů se pohybuje ve středním poli vytvořeném ostatními částicemi a jinak spolu neinteragují. Konkrétní tvar středního jaderného pole pak nejčastěji představuje pole potenciálové jámy. Z kvantové mechaniky vyplývá, že taková soustava může existovat pouze při zcela určitých diskrétních hodnotách energie. Mluvíme pak o energetických stavech jádra, jejichž energie i hmota závisí na tvaru potenciálové jámy. Těmto stavům říkáme energetické hladiny. Na základě kvantové mechaniky lze zformulovat některé jejich základní vlastnosti:

  1. Hladina, které odpovídá minimální energie E0 soustavy Z protonů a N neutronů, se nazývá základní stav jádra.
  2. Všechny hladiny jádra s energií E > E0 odpovídají vzbuzeným (excitovaným) stavům jádra s energií excitace
    e > E-E0.
    (11)
  3. Každá hladina je kromě energie charakterizována spinovým číslem J, každé hladině odpovídá určitý elektrický kvadrupólový a magnetický dipólový moment.
  4. Vzbuzené stavy jsou nestabilní a jádro přechází do stavů s nižší energií za vyzáření fotonů. Je-li e větší než separační energie částice b, může dojít k přechodu do nižšího stavu emitováním částice b.
  5. Vzbuzené stavy atomových jader lze charakterizovat střední dobou života t nebo šířkou hladiny G = [((h/2p) )/(t)]. Obě veličiny udávají rychlost rozpadu hladiny. Střední doba života vzbuzených hladin je od t < 10-15 s až po t > 1 min (tzv. izomerní stavy jader).
Energetické hladiny se obvykle znázorňují ve formě tzv. schématu hladin, viz obrázek 4.

Obrázek 4: Uspořádání nukleonů v jádře 11650Sn. Převzato z [2].

Předchozí kapitola Další kapitola


Poznámky:

5 Potenciál jaderných sil lze zapsat ve tvaru
U(r)=-g  e-ar

r
,
(58)
kde g je silová konstanta a parametr a charakterizuje dosah jaderných sil. Jeho hodnota je a= 1,5·10-15.

6Například další z vlastností je ta, že interakce mezi dvěma nukleony závisí na úhlu mezi spinem a spojnicí obou částic - jaderné síly mají tenzorový charakter.