Jaká byla Noc vědců 2022?

Věda všemi smysly. V tomto duchu se nesla celá letošní Noc vědců. Ústav fyzikální elektroniky připravil praktické ukázky plazmových výbojů i názorné experimenty se zrakem a sluchem. Ústav teoretické fyziky a astrofyziky zase lákal na audiokvíz zvuků z vesmíru i hmatovou poznávačku vesmírných objektů.

3. 10. 2022 Tereza Schmidtová

Dílna s experimenty na téma „Zrak a sluch” přilákala velké množství lidí, kteří neměli problém zaplnit naši největší učebnu F2! Kolegové ze sekce Didaktika fyziky ÚFE si připravili názorné experimenty pro pochopení fungování lidského zraku a sluchu. Doc. Zdeněk Bochníček experimenty doplnil přednáškami o omezení lidského oka vidět pouze viditelné světlo.

Praktické ukázky plazmových výbojů, které se používají při výzkumu i v průmyslu, ukázali kolegové z výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace ÚFE ve vedlejší budově č.7. Krásně vybarvené výboje byly pastvou pro oči.

Chodbu o patro výš zaplnili studenti ÚTFA, kteří návštěvníkům nabídli nový 3D kvíz, ve kterém měli za úkol jen pomoci hmatu určit, zda drží vesmírné teleskopy, tělesa sluneční soustavy či geologické útvary z Marsu a Měsíce. Druhou novinkou byl audiokvíz, kde návštěvníci tipovali, jestli slyší průlet mezi Saturnem a jeho prstenci, vrtulník Ingenuity, zemskou magnetosféru, pulsar Vela, rover Perserverance nebo gravitační vlny z kilonovy.

Pro spíše pasivně naladěné návštěvníky jsme v F1 pořádali program Kochání vesmírem, tedy promítání těch nezajímavější videí a snímků z posledních let doprovázený komentářem našich bakalářských a magisterských studentů.

Vše doprovázely už ověřené astronomické kvízy, poznávačky, kvarkový puzzle a skládačka Saturnu pro nejmenší.

Můžeme s klidným svědomím říct, že akce měla velký úspěch. Užili si ji jak pořadatelé tak i návštěvníci, kteří odcházeli s úsměvem. Budeme se na Vás opět těšit další rok nebo při nějaké z jiných akcí pro veřejnost, které pořádáme!