Návštěva doc. Sebastiana Dahle ze Slovinska

Vědce z výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace, Ústavu fyziky a technologií plazmatu a centra CEPLANT, přijel na konci ledna navštívit zahraniční vědec a kolega doc. Sebastian Dahle ze slovinské Lublani se svou doktorskou studentkou.

9. 2. 2024 Tereza Schmidtová

Ze slovinské University of Ljubljana přijel doc. Sebastian Dahle spolu s doktorskou studentkou Neja Bizjak na zahraniční návštěvu Ústavu fyziky a technologií plazmatu a centra CEPLANT. Sebastian Dahle je odborníkem na výboje v plynech a zabývá se inovacemi plazmových technologií a jejich aplikacemi. Byl držitelem prestižního stipendia Marie Skłodowska-Curie Actions. Na Ústavu fyziky a technologií plazmatu doposud obdrželi toto stipendium doc. Tomáš Homola a dr. Oleksandr Galmiz.

Doc. Sebastian Dahle se věnuje aplikacím nejrůznějších plazmatem asistovaných reakcí například vytvářením funkčních vrstev nebo modifikací povrchů či rozkladem plynů. Do výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace přijel za cílem provedení společných experimentů vedoucí k přípravě impaktované publikace a podkladů k novému výzkumnému projektu. Cílem je studium vlivu atmosférického plazmatu na dřevo používané v lodním průmyslu. Tato studie by měla dopomoci k odstranění nebo minimalizaci škodlivých látek běžně používaných při ochraně dřeva před vodou.

Spolu s dr. Jacopo Profili z Kanady, který byl v té době taky na návštěvě ústavu (více zde), měli příležitost prohlédnout si laboratoře a seznámit se s aktuálními tématy výzkumu.