QCEED projekt se pokusí překonat bariéry v kvantových fotonických výpočtech

Nový projekt EIC Pathfinder QCEED cílí na inženýřství párování kvantových teček pro zlepšení současných kvantových počítačů. Na novém společném projektu s dalšími pěti evropskými partnery bude v následujících letech pracovat Mgr. Petr Klenovský, Ph.D. z Ústavu fyziky kondenzovaných látek.

11. 2. 2025 Tereza Schmidtová Petr Klenovský

Bez popisku

Cílem projektu QCEED je navrhnout a vyvinout novou generaci fotonických kvantových bran založených na vícerozměrných klastrových stavech. Takové kvantové brány by byly škálovatelné a nabízely by výrazně nižší šum, který tolik postihuje současné kvantové počítače. Samotná kvantová brána bude navržena jako dvě spárované kvantové tečky. V případě úspěchu by zařízení vyvinuté tímto projektem mělo srovnatelný dopad jako měl první polovodičový tranzistor používaný v současných počítačích, protože by umožnil výrobu takovýchto kvantových bran pomocí pevně daného schématu postupu výroby.

Nicméně pro splnění takového úkolu je nutná spolupráce několika skupin s doplňujícími se znalostmi v oblasti kvantové technologie. Proto se na projektu podílí partneři z Irska (vedoucí projektu), České republiky, Itálie, Polska a Francie. Mgr. Petr Klenovský, Ph.D. z Ústavu fyziky kondenzovaných látek je řešitelem projektu na Přírodovědecké fakultě MU. Projekt QCEED je jedním z 45 vybraných projektů z celkem 1110 přihlášených. Projekt QCEED získal finanční prostředky z programu Evropské rady pro inovace Pathfinder na základě grantové dohody č. 101185617. Bude probíhat od února 2025 do února 2029.

Bez popisku

Bez popisku


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info