Zahájení projektu Senzorika pro 21. století
Od března 2023 je v řešení nový projekt Senzorika pro 21. století. Na tomto projektu budou pracovat vědci z výzkumné skupiny prof. Mgr. Petra Vašiny, Ph.D. Depozice tenkých vrstev a nanostruktur a centra CEPLANT. Do června 2026 budou se spoluřešiteli Národního centra kompetence MATCA vyvíjet nové senzory pro průmyslové aplikace.

Vyvinout nové senzory pro průmyslové aplikace využitelné především v oblastech vodohospodářství, slévárenství a materiálového inženýrství, to jsou cíle dalšího projektu NCK MATCA s názvem Senzorika pro 21. století (TN02000069/001N). Ten byl vybrán jako jeden z dvanácti projektů podpořených v rámci Národního plánu obnovy. NCK MATCA je koordinované Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR (FZU AV ČR), které na něj získalo 144 milionů korun. Projekt bude trvat 3,5 roku a je financován Evropskou unií. Hlavním řešitelem projektu Senzorika pro 21. století je FZU AV ČR.
Vědci z Ústavu fyziky a technologií plazmatu se na projektu podílí s dalšími čtrnácti akademickými a průmyslovými partnery. Výsledkem projektu bude 13 výstupů – funkčních vzorků, užitných vzorů a ověřených technologií. Více se o projektu můžete dočíst zde.
Více článků
-
O tenkých vrstvách a aktuálních směrech jejich výzkumu se diskutovalo na letošním workshopu Heart of Europe, který se konal na půdě Přírodovědecké fakulty MU začátkem dubna. Každoročně se takto setkávají výzkumné skupiny zabývající se materiály a magnetronovým naprašováním z TU Wien, PVDLab sekce Depozice tenkých vrstev a nanostruktur ÚFTP a Univerzity Komenského v Bratislavě. Letošní setkání přineslo nejen nové výsledky a diskuze, ale také i nové vzájemné spolupráce.
-
Žahavé a žláznaté trichomy rostlin a mikroskopie
Žahavé a žláznaté trichomy chrání rostliny před býložravci. Stavbu těchto typů trichomů lze dokonale pozorovat elektronovým mikroskopem. Studuj elektronovou mikroskopii!