Ústav fyziky a technologií plazmatu

Absolventi
Bez popisku

„Ještě během doktorského studia jsem začal pracovat ve firmě FEI (od roku 2016 Thermo Fisher Scientific), která v Brně navázala na úspěchy firmy Tesla v oblasti elektronové mikroskopie. Znalosti fyziky plazmatu jsem mohl uplatnit už v prvních letech, kdy jsem ve spolupráci s ostatními kolegy vyvinul a implementoval způsob plazmového čištění, který se na našich mikroskopech používá dodnes. V roce 2013 jsem odešel z Brna z pozice vedoucího oddělení výrobních inženýrů do naší mateřské firmy v USA. Výroba je zaměřena především na zákazníky v neustále se rozvíjejícím polovodičovém průmyslu, který přináší extrémní tlak na inovace a kvalitu. Kromě znalostí z oboru fyziky, které mi pomohly zejména v začátcích kariéry, mi studium přineslo také dobrou znalost anglického jazyka, prezentační dovednosti a schopnost řešit složité problémy.”

Mgr. Zdeněk Frgala, Ph.D.​ (absolvent 2007)
ředitel R&D, Thermo Fisher Scientific, Hillsboro, USA

Bez popisku

Během svého studia na Masarykově univerzitě jsem se ponořil do světa fyziky plazmatu. Tento obor byl náročný, ale jeho neprozkoumanost a komplexnost mě přitahovaly. Na studiu mě nejvíce oslovila možnost rozšířit si obzory. Motivovalo mě to k tomu, abych se vzdělal nejen v oboru fyziky plazmatu, ale také se ponořil do chemie, studoval proudění plynu a další související obory. Již během doktorského studia jsem se rozhodl založit vlastní firmu PlasmaSolve a fakulta mě v mých podnikatelských ambicích podporovala. Nyní je Masarykova univerzita dlouholetým partnerem naší firmy a také na univerzitě v rámci částečného úvazku vyučuji a vedu studenty.

Mgr. Adam Obrusník, Ph.D.​ (absolvent 2018)
CEO, head of consulting, co-founder, PlasmaSolve, Česko

Bez popisku

„Nejdřív jsem studoval obecnou fyziku, poté navazující obor Fyzika plazmatu a pokračoval doktorským studiem. V rámci disertační práce jsem se zabýval přenosem PVD technologií vzniklých v laboratořích MU na průmyslová zařízení. Spolupracoval jsem se šumperskou firmou Platit a.s., do které jsem po absolvování nastoupil na pozici vývojového pracovníka. Od roku 2017 jsem pracoval na pozici R&D inženýra v ústředí Platitu, firmě Platit AG ve švýcarském Selzachu. Od roku 2022 pracuji jako vědec ve firmě EVATEC AG ve Švýcarsku, která se zabývá mimo jiné přípravou tenkých vrstev pro optické, optoelektické a polovodičové aplikace. Studium fyziky mi dalo hluboké teoretické znalosti, které uplatňuji při řešení reálných fyzikálních problémů, relevantních pro vývoj nových technologií. Oceňuji nabité komunikační schopnosti a vysoce nadstandartní vztahy ÚFE, nyní ÚFTP, s průmyslovými partnery."

Mgr. Radek Žemli​čka, Ph.D.​ (absolvent 2016)
vědec, Evatec AG, Švýcarsko

Bez popisku

„V priebehu svojho štúdia oboru Nanotechnológie, naväzujúceho oboru Fyzika plazmy a doktorského štúdia som prešla zaujímavou a inšpiratívnou cestou o poznatkoch makro a mikro sveta. Venovala som sa štúdiu chemického zloženia plazmy a využitia plazmy pri výrobe tenkých povlakov s vylepšenými mechanickými vlastnosťami. Vďaka štúdiu som mala možnosť naučiť sa viacero analytických metód, ktoré mi pomohli hlbšie pochopiť experimenty.  Jednou z výziev bolo prepojiť teoretické a praktické poznatky v závery, ktoré sa mohli využit pri ďaľšom vývoji. Počas doktorského štúdia som spolupracovala s firmou na výrobu elektrónových mikroskopov, do ktorej som následne ako absolvent nastúpila v roku 2022. Vďaka štúdiu fyziky sa tak môžem naďalej venovať zaujímavým výzvam aj v pracovnej oblasti.“

Mgr. Katarína Bernátová, Ph.D. (absolvent 2022)
,

Bez popisku

Studium bylo těžké, nebudeme si to tu růžově malovat, ale určitě jsem se naučil lépe pracovat pod tlakem, a především v kolektivu, protože vzájemná pomoc mezi studenty byla prostě nutná (obzvlášť, když fyziku nestuduje tolik lidí). Za pozitivum bych vyzdvihl i velmi osobní přístup vyučujících. Na magisterské studium jsem byl dobře připraven z toho bakalářského – měl jsem informace od starších kolegů, jaké předměty se hodí mít absolvované a některé si i udělal dopředu. Nejhorší a nejtěžší pro mě bylo období COVIDu, ten rok a půl byl hlavně psychicky velmi náročný. Nyní pracuji v Rožnově pod Radhoštěm ve společnosti Onsemi. Práci jsem hledal ještě před ukončením studia, rozesílal životopisy a chodil na pohovory. Nabídek práce bylo dost, rozhodně bylo z čeho vybírat.

Mgr. Jiří Večeře​ (absolvent 2022)
Technolog výroby polovodičových desek, ON Semiconductor Czech Republic, s.r.o.

Bez popisku

Vyhovovalo mi, že navazující magisterský obor skvěle spojuje experimenty a teorii. Již během studia jsem začal pracovat ve společnosti Tescan jako systémový inženýr ve vývoji FIB-SEM. Oceňuji velké množství praktických cvičení na nejmodernějších přístrojích, díky nimž jsem získal tolik potřebné zkušenosti. Nejvíce mě bavily předměty zaměřené na elektronovou mikroskopii a praktická cvičení. Možnost naučit se přístroje ovládat a následně umět interpretovat získaná data beru jako jedno z největších plus.

Mgr. David Nejezchleba (absolvent 2023)

Bez popisku

„Již od začátku studia mě fascinovalo využití fyziky v praxi a průmyslu, proto jsem se chtěla ubírat tímto směrem. Už v prvním roce studia jsem dostala příležitost stáže ve firmě PlasmaSolve. Fyzika plazmatu, zejména její využití v ekologických procesech, mě oslovila a věnuji se jí v rámci firmy i nadále. Díky studiu jsem se dostala i k programování, kterému jsem se na střední škole vyhýbala. Zjistila jsem, že není tak složité, a navíc mi extrémně zjednodušuje život. Studium samotné nebylo jednoduché, ale často jsme se učili společně se spolužáky a vytvořili jsme si tak skvělý kolektiv přátel na celý život.“

Mgr. Kristína Tomanková​ (absolvent 2023)
Junior plasma process engineer, PlasmaSolve, Česko

Bez popisku

„Věděl jsem, že chci jít studovat fyziku, ale absolutně jsem netušil, co s ní jednou budu dělat. Vybral jsem si cestu aplikované fyziky a po bakaláři z nanotechnologií jsem přirozeně zaplul do vývojových laboratoří plazmatu. Tam jsem se pod vedením Honzy Čecha věnoval jak základnímu, tak aplikovanému výzkumu. Mezitím jsem začal pracovat jako patentový specialista v kanceláři PatentEnter, kde jsem pomáhal chránit výsledky výzkumu a vývoje snad ve všech fyzikálních odvětvích. Pro fyzika velmi dobrý kariérní směr. (Mimochodem, moc doporučuju předmět Transfer technologií a patentové právo s profesorem Černákem.) Necelé dva roky jsem strávil jako projektový manažer v Advanced Design Solution. Nyní rozjíždím vlastní živobytí jako Hvězdář.cz a věnuju se naplno své rodině.“

Mgr. Michal Štipl (absolvent 2019)

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info